Dzień Europy czy Dzień Unii Europejskiej? 5 czy 9 maja?

Już od 25 lat 9 maja świętujemy Dzień Europy, uchwalony podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej w Mediolanie, przynajmniej taką informację możemy znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Inne źródła podają, że Dzień Europy powinien przypadać na 5 maja zgodnie z ustanowieniem w 1949 roku Rady Europy. Natomiast 9 maja kraje należące do UE powinny świętować Dzień Unii Europejskiej, bo właśnie tego dnia w 1950 roku przedstawiono plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
 
 
Dlatego Biuro Erasmus 7 maja 2020 roku chce przypomnieć, że nie tylko przez dwa dni w maju powinniśmy pamiętać o wartościach jakie budują naszą wspólną Europę. Szczególnie w tym wyjątkowym okresie, kiedy tym bardziej powinniśmy się wspierać i chociaż oddzielnie, to mimo wszystko się łączyć. Powinniśmy pielęgnować dobra jakie wypracowaliśmy przez lata dzięki wspólnocie europejskiej: wolność, sprawiedliwość i pokój.
 
To właśnie program Erasmus+ pozwala nam być pełnoprawnymi obywatelami Europy, którzy czują się swobodnie w europejskim domu. Gdzie każdy zachowując swoją tożsamość narodową może podczas mobilności podzielić się swoimi wartościami, tradycjami czy językiem narodowym w ramach dobrych praktyk, by wspólnie rozwijać się i otwierać na innych, zbierać kontakty i doświadczenia jeszcze podczas studiów.
 
Chociaż teraz wiele jest obostrzeń, a powstałe ograniczenia z myślą o naszym zdrowiu mogą ograniczać plany, warto wykorzystać ten czas na poznanie kraju w Europie, który już niedługo może okazać się miejscem Twojej przyszłej mobilności. Kliknij w obrazek Erasmus+ i sprawdź, gdzie możesz zdobyć największą wiedzę naukową, a gdzie ludzie chętniej otworzą przed Tobą swoje serca z dobrem kultury kraju, z troską niczym babcia, która pozwala zostawić ziemniaczki, ale mięsko trzeba zjeść.