Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – 5 marca 2020 r.

Jakie kierunki studiów wybrać, aby zapewnić sobie bezpieczny start w przyszłości, a przy okazji realizować swoje pasje? Jak wygląda proces rekrutacji? Z jakiego rodzaju wsparcia można skorzystać posiadając status studenta? – na te i wiele więcej pytań przyszłym studentom odpowiedzą pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie podczas Dnia Otwartego Uniwersytetu.

 

Miejsce: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ul. Akademicka 15 (Centrum Kongresowe)
 
Czas: 5 marca 2020 r., godz. 10.00-15.00
 
W ramach Dnia Otwartego uczniowie szkół ponadpodstawowych wezmą udział w bezpłatnych warsztatach biologicznych, chemicznych, fizycznych i przyrodniczych. Dowiedzą się m.in. skąd się bierze różnorodność kolorystyczna w  świecie roślin; co się dzieje z kwiatami, gdy zostaną schłodzone do temperatury -200ºC; co należy jeść, aby nie chorować; czy zwierzęta mogą być lekarzami ludzi. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość aktywnego włączenia się poprzez samodzielne wykonanie kompozycji florystycznych, przygotowanie makaronowego posiłku czy wyprodukowanie i ocenę walorów smakowo-zapachowych „zdrowych chipsów”. 
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, udział w warsztatach wymagana wcześniejszej rejestracji. 
 
Pracownicy Uniwersytetu przygotowali dwie ścieżki tematyczne, w ramach których uczestnicy zwiedzą najciekawsze laboratoria i pracownie Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii oraz zapoznają się z pracą lekarza weterynarii podczas zwiedzania klinik weterynaryjnych.
 
Ponadto uczniowie obejrzą pokazy chemiczne, florystyczne oraz dotyczące behawiorystyki zwierząt, przygotowane przez Studenckie Koła Naukowe, a także zapoznają się z działalnością funkcjonujących na Uczelni Organizacji Studenckich.
 
Więcej informacji na stronie: www.up.lublin.pl/dzien-otwarty-2020 
 
Informacje o studiach:
Oferta rekrutacyjna na rok 2020/2021 to ponad 40 kierunków studiów, w tym 13 unikatowych w skali kraju: analityka weterynaryjna, behawiorystyka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, biokosmetologia, enologia i cydrownictwo (nowy kierunek!), gastronomia i sztuka kulinarna, hipologia i jeździectwo, mleczarstwo (realizowane we współpracy z przemysłem mleczarskim), pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, pszczelarstwo w agroekosystemach (nowy kierunek!), zarządzanie i adaptacja do zmian klimatu (nowy kierunek!), zielarstwo i fitoprodukty. 
 
Pozostałe kierunki studiów realizowane na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie to: agrobiznes, aktywność fizyczna i agroturystyka kwalifikowana, architektura krajobrazu, bezpieczeństwo i higiena pracy, bioinżynieria, biologia, biotechnologia, dietetyka, doradztwo ogrodnicze, doradztwo w obszarach wiejskich, ekoenergetyka, ekonomia, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, hortitechniki precyzyjne, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria przemysłu spożywczego, inżynieria rolnicza i leśna, inżynieria środowiska, leśnictwo, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna, ochrona środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne, technologia żywności i żywienie człowieka, transport i logistyka, turystyka i rekreacja, weterynaria, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie zasobami Ziemi, zielona urbanistyka, zootechnika 
 
W tym roku Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie proponuje nowe kierunki studiów, które realizowane są tylko na UP w Lublinie (nie ma takich na innych polskich uczelniach). Te kierunki to:    
  • Enologia i cydrownictwo – kierunek o profilu praktycznym, stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w zakresie uprawy winogron oraz produkcji wina i cydru,
  • Pszczelarstwo w agroekostemach – kierunek, który umożliwi zdobycie wiedzy dotyczącej specyfiki i uwarunkowań prowadzenia działalności pszczelarskiej,
  • Zarządzanie i adaptacja do zmian klimatu – kierunek stworzony jako odpowiedź na obserwowane w ostatnim czasie zmiany klimatyczne i powstające w związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę na temat mechanizmów adaptacyjnych różnych gałęzi gospodarki do zmian klimatu.  
 
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uczelnia w 2020 roku obchodzi jubileusz 65-lecia działalności, dorobkiem Uczelni jest wypromowanie: ponad 73 000 Absolwentów, 2 000 Doktorów, 700 Doktorów Habilitowanych.
Uczelnia kształci 7,5 tyś studentów na studiach I,II stopnia i jednolitych magisterskich w tym 200 obcokrajowców oraz prawie 100 studentów na studiach doktoranckich i w Szkole Doktorskiej
Uczelnia zatrudnia 680 nauczycieli akademickich na 7 wydziałach, z czego dwa posiadają kategorie A, pozostałe kategorię B. 
Pozycja w rankingach: 
2019 r. The Center of World University Rankings CWUR – Ogólnoświatowy Ranking Uczelni Wyższych:  Uczelnia znalazła się na liście 2 tyś. najlepszych uczelni wybranych spośród 20 tyś uczelni wyższych na świecie, i jedną spośród 37 uczelni w Polsce.
2019 r.  Global Ranking of Academic Subjects GRAS tzw. Ranking Szanghajski – wyróżnił 54 obszary nauki. W rankingu wyróżniono nauki weterynaryjne oraz nauki o żywności i technologie żywienia prowadzone na UP w Lublinie.
Uczelnia awansowała w 2019 r. w rankingu Perspektyw o 16 pozycji.