Konferencja naukowa „Rasy rodzime w ochronie przyrody i produkcji żywności prozdrowotnej”

6 czerwca 2019 r. odbyła się konferencja naukowa „Rasy rodzime w ochronie przyrody i produkcji żywności prozdrowotnej” połączona z jubileuszem pracy twórczej dr hab. Anny Szymanowskiej.

Konferencja objęta była patronatem honorowym JM Rektora prof. dr hab. Zygmunta Litwińczuka. W wystąpieniu otwierającym wydarzenie JM Rektor zaznaczył jak ważna jest rola Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w restytucji i hodowli ras rodzimych, do których zaliczają się: bydło białogrzbiete, kury zielononóżki kuropatwiane, kura Polbar, kuc feliński, świnia puławska, owca Uhruska oraz lis pastelowy.

Hodowla ras rodzimych ma ogromne znaczenie w utrzymaniu bioróżnorodności. Obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie trwają prace nad restytucją rasy kozy sandomierskiej.

W trakcie konferencji swoje referaty wygłosili: JM Rektor prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, prof. dr hab. Jędrzej Krupiński, prof. dr hab. Marianna Warda, prof. dr hab. Joanna Barłowska, prof. dr hab. Tomasz M. Gruszecki, dr hab. Witold Chabuz prof. nadzw. UP, dr hab. Mariusz Kulik prof. nadzw. UP, dr hab. Andrzej Junkuszew prof. nadzw. UP, dr Monika Greguła-Kania, rof. dr hab. Bronisław Borys, mgr Piotr Lenart oraz Bartłomiej Ruda.

W trakcie konferencji świętowany był także jubileusz pracy twórczej dr hab. Anny Szymanowskiej.

Dr hab. Szymanowskiej serdecznie gratulujemy osiągnięć naukowych i życzymy dalszych sukcesów.

[ Galeria zdjęć

[ Galeria zdjęć Iłowiec