Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów 2019 w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Dnia 20 marca 2019 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów 2019 pod hasłem: „Lasy i edukacja”. Organizatorami wydarzenia byli członkowie Studenckiego Koła Naukowego Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. 

 

 

Pierwszym punktem programu były zajęcia oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych. Nasi najmłodsi goście dowiedzieli się jak wygląda praca leśnika w praktyce, co to jest trzebież, szkółka leśna, czy numerator do drewna. Nauka poprzez zabawę jest najlepszym sposobem przyswojenia wiedzy przez dzieci, odbyły się więc konkursy o tematyce przyrodniczo-leśnej i zabawy z wykorzystaniem eksponatów edukacyjnych. Ta część programu cieszyła sie ogromnym zainteresowaniem. Łącznie odwiedziło nas ponad 300 dzieci z 9 lubelskich szkół oraz jednej szkoły z Chełma.

 

 

Frekwencja dopisała równiez wśród studentów i dorosłych. Na wykładach otwartych udało się nam zgromadzić ponad 200 osób, w większości studentów leśnictwa z naszego Uniwersytetu, ponieważ to głównie do nich kierowane były prelekcje. Słuchacze dowiedzieli się jak wygląda struktura organizacyjna Lasów Państwowych, czym charakteryzuje się edukacja przyrodniczo-leśna w sali, w terenie i w mediach, jak wygląda kariera młodego leśnika w Lasach Państwowych oraz poznali jeden dzień pracy leśnika. Natomiast Studenckie Koło Naukowe Leśników przedstawiło aktualne kierunki badań prowadzonych przez studentów. Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali bardzo ciekawego wykładu pt. „Sowy Strigiformes lasów Lubelszczyzny”.

 

 

Prelegentami RDLP w Lublinie byli:

  • dr inż. Aneta Sławińska – naczelnik Wydziału Promocji i Edukacji Przyrodniczo-Leśnej RDLP w Lublinie
  • mgr Anna Sternik – specjalista ds. Edukacji Przyrodniczo-Leśnej RDLP w Lublinie
  • mgr Ewa Pożarowszczyk – rzecznik prasowy RDLP w Lublinie
  • mgr inż. Leszek Michalec – nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec
  • inż. Edward Kopron – podleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec

 

Prelegentami Uniwersytetu Przyrodniczego byli studenci:

  • inż. Mateusz Jarmuł
  • Jakub Orłowski

[ Galeria zdjęć ]

 

Fot. Maciej Niedziółka / DPUiWM oraz Michał Arciszewski

materiał filmowy na TVP3 Lublin, od minuty 00:56:40

https://lublin.tvp.pl/41823112/20-marca-2019r