(Z życia uczelni) Dzieci ze szkoły podstawowej w Zagłobie odwiedziły Uniwersytet Przyrodniczy

11 maja w murach Uniwersytetu Przyrodniczego przywitaliśmy najmłodszych sympatyków ze szkoły podstawowej w Zagłobie.  W ramach przygotowanego programu dzieci wzięły m.in. udział w interaktywnym wykładzie o tajemnicach światła i odwiedziły laboratorium genetyczne.

Budynki Zespołu Szkół Publicznych w Zagłobie uległy zniszczeniu w wyniku ubiegłorocznej powodzi. Niespełna rok po tym wydarzeniu nadal trwają prace remontowe.

 

Wycieczkę do Lublina zorganizowało dla klas III-VI grono pedagogiczne, a dzięki zaproszeniu, jakie skierował do szkoły Rektor, prof. dr hab. Marian Wesołowski, w jej programie znalazła się również wizyta w Uniwersytecie Przyrodniczym.

 

 

 

Na początek dzieci zasiadły w Sali Senatu, miejscu, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dla całej społeczności uniwersyteckiej, podejmowane przez Senat Uczelni. Przywitał je Rektor, prof. dr hab. Marian Wesołowski oraz Kanclerz, dr inż. Henryk Bichta.

Zgromadzone w Sali eksponaty, jak portrety rektorów i insygnia władzy, przykuły uwagę młodych ludzi.

 

 

 

Interaktywny wykład z zakresu fizyki o tematyce światła przeprowadził dr hab., prof. UP, Mariusz Gagoś. Najwięcej zainteresowania wzbudziło przemienianie białego światła w kolorowe, sztuczne oczy, które można było dotknąć, a także magiczna, świecąca jaszczurka.  

 

 

W Collegium Agronomicum swoje laboratorium udostępnił do zwiedzania Instytut Genetyki, Hodowli Roślin i Biotechnologii. Dr hab., prof. UP, Romuald Doliński zaprezentował, w jaki sposób studenci   – m.in. na potrzeby swoich prac magisterskich – prowadzą badania z wykorzystaniem próbek roślin.

 

 

Zwiedzanie budynków uczelni zakończyło się w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym, gdzie każdy z małych gości otrzymał pamiątkowe upominki, w tym oficjalną maskotkę UP Lublin, pluszowego misia Felka.

 

Pamiątkowe zdjęcie

 

 

foto: J. Piasecki