“Mikroflora człowieka i żywności” – warsztaty z młodzieżą szkół średnich poprowadzone przez dr Monikę Pytkę

W dniu 25.09.2018 na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii  odbyła się prelekcja i warsztaty pt.: "Mikroflora człowieka i żywności", które poprowadziła dr Monika Pytka,  Katedra Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka UP w Lublinie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie III LO. im Unii Lubelskiej w Lublinie oraz Pallotyńskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Lublinie. 

 
 
W trakcie zajęć uczniowie poznali podstawowe zagadnienia związane z  mikroflorą przewodu pokarmowego człowieka i żywności fermentowanej. W części warsztatowej wykonali podstawowe manipulacje mikrobiologiczne przy stole laboratoryjnym, oglądali pod mikroskopem komórki bakterii występujących w żywności oraz oglądali  w probówkach i na płytkach Petriego bakterie, drożdże oraz grzyby pleśniowe, które występują w żywności. 
 
 
Uczniowie aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Wiedza na temat mikroorganizmów występujących w naszych organizmie i żywności fermentowanej pozwala na bardziej świadome i racjonalne zdrowe odżywianie się. Tym samym można zapobiegać wielu chorobom i zaburzeniom pokarmowym. 
Na zakończenie warsztatów, młodzież wręczyła Pani dr Monice Pytce dyplom z podziękowaniami za interesujące warsztaty.