Uniwersytet wspiera oddawanie krwi

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przyłącza się do wakacyjnej akcji oddawania krwi, którą organizuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie. W tym celu Dział Promocji Uczelni podjął się działań koordynujących.

 

Pracowników i studentów, którzy chcieliby oddać krew, prosimy o zgłoszenie takiej chęci poprzez wysłanie maila na adres: w terminie do 13 sierpnia tego roku. Zgłoszenia można nadsyłac wcześniej, ale nie później niż do 20 sierpnia.
 
Zbiórka krwi odbędzie się w środę, 22 sierpnia 2018 roku w godzinach 8.30-14.00, w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie (ul. Spokojna 4).
 
Udział w zbiórce krwi może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec województwa lubelskiego. Wszystkich chętnych wraz z dokumentem tożsamości zapraszamy do honorowego oddawania krwi w siedzibie Urzędu.

 

Krew może być oddawana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.

 

 

———————————————————————————————————————

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie pod adresem: rckik.lublin.pl/

oraz do oddawnia krwi w punkcie pobrań RCKiK w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 w godzinach:

7:30-14:00 poniedziałek, środa, piątek
7:30-18:00 wtorek, czwartek
7:30-14:00 sobota

rejestracja tel.: 81-442 10 40  lub 81-532 62 75 w. 38

———————————————————————————————————————

 

 

Jak wygląda pobranie krwi?
Samo oddawanie krwi trwa ok. 20 min. W dniu poprzedzającym oddanie krwi należy zjeść lekkostrawną kolację, a w dniu donacji – śniadanie z jak najmniejszą zawartością tłuszczu. Należy zwrócić uwagę na uzupełnienie płynów (woda, soki, herbata) już w dniu poprzedzającym oddanie krwi, aby nawodnić organizm. Po zarejestrowaniu się w Centrum Krwiodawstwa przechodzi się obowiązkowe badania lekarskie, a także pobierana jest próbka krwi, w celu upewnienia się, czy dana osoba może zostać Honorowym Krwiodawcą. Podczas pobrania właściwego zazwyczaj oddaje się jedną jednostkę (450 ml) krwi.
Ważne: krew pobierana jest wyłącznie przy użyciu jednorazowego sprzętu, tak więc nie istnieje ryzyko zarażenia się żadną chorobą.

 

DOŁĄCZ DO TYCH, KTÓRZY RATUJĄ ŻYCIE I ZDROWIE – ZOSTAŃ HONOROWYM DAWCĄ KRWI!

 

 

                                                                            Grafiki udostępnione przez LUW