Studenci kierunku Gastronomia i Sztuka Kulinarna z wizytą w palarni kawy w Biłgoraju

W kwietniu 2018 roku studenci kierunku Gastronomia i Sztuka Kulinarna prowadzonego przez dwa Wydziały: Nauk o Żywności i Biotechnologii oraz Inżynierii Produkcji uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Palarni Kawy „Kaffe 2009” w Biłgoraju.

Celem zajęć terenowych było zapoznanie z rodzajami kaw, sposobami przygotowania i prażenia ziaren oraz sposobami jej serwowania.

 

W ramach wyjazdu studenci mieli możliwość zapoznać się z działalnością firmy oraz dowiedzieć się o całym procesie technologicznym produkcji kawy. Dowiedzieli się, że jedynie utrzymanie właściwych warunków w obrocie kawą na szlaku „od ziarna do kubka” pozwala zachować ich wyjątkowość. Samo palenie kawy jest sztuką i nauką: „to praca wymagająca pełnego skupienia oraz reagowania na stale zmieniający się surowiec” – poinformował Marek Ćwikła, który każdego dnia dba o poprawne działanie urządzeń w palarni. Obecnie jego głównym przedsięwzięciem jest wymagający olbrzymiej uwagi i cierpliwości remont pieca do kawy GOTHOT.

 

 

W ramach wyjazdu odbyło się także krótkie szkolenie z zakresu metod oraz zasad oceny kawy podczas cup tastingu z zastosowaniem różnych metod przygotowywania naparów Drip, Chemex oraz Aeropress.

 

 

 

Uczetnicy wyjazdu składają serdeczne podziękowania Dziekan Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii prof. dr hab. Izabelli Jackowskiej za wyrażenie zgody na wyjazd oraz włascicielom palarni Państwu Ćwikła za przyjęcie studentów i zapoznanie z problematyką kawową w ramach realizowanych przez nas zajęć terenowych.

 

 

 Opiekunowie: dr hab. Tomasz Oniszczuk, dr hab. Katarzyna Kozłowicz, dr hab. Agnieszka Wójtowicz

zdjęcia i tekst pochodzą od opiekunów wyjazdu