Laureaci „Próbnej Matury u Przyrodników” na warsztatach z chemii

25 kwietnia 2018 r. w laboratorium chemicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się warsztaty „Chemiczny niezbędnik maturzysty”. Była to nagroda dla tegorocznych laureatów „Próbnej Matury u Przyrodników” przygotowana przez pracowników Katedry Chemii Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii.

 

 

Warsztaty rozpoczęły się krótkim przeszkoleniem z zakresu przepisów bhp obowiązujących w laboratorium chemicznym. Po tym wprowadzeniu, uczniowie przystąpili do realizacji przygotowanych zadań. Do przeprowadzenia było kilka różnych ciekawych doświadczeń chemicznych w tym i takich, które pojawiały się w uprzednich arkuszach maturalnych. W zadaniach pomagali pracownicy Katedry Chemii, a  obserwacje i wnioski były odnotowywane w przygotowanych dla każdego uczestnika Dziennikach Laboratoryjnych.

 

 

Warsztaty pozwoliły uczniom zagłębić się z kolorowym światem reakcji chemicznych: tych zachodzących między kwasami, zasadami i solami czy procesów redox zachodzących zarówno w obrębie chemii nieorganicznej jak i organicznej. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z warsztatów i stwierdzili, że znane tylko z podręczników przemiany i reakcje chemiczne są w rzeczywistości bardzo ciekawe.

 

 

 

                                                                zdjęcia: Michalski P. (Dział Promocji Uczelni i Wymiany Międzynarodowej)

 

Zapraszamy już dziś na kolejną edycję „Próbnej Matury u Przyrodników”, która zostanie przeprowadzona w I kwartale 2019 r.