Jak jest przyszłość sadownictwa? – Dziennik Wschodni – Agrodziennik

Dziennik Wschodni w dodatku AgroDziennik relacjonuje przebieg Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej, "Zagrożenia w polskim sadownictwie i problemy ich łagodzenia" która odbyła się 22 marca 2018 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Polska jest liderem na skalę światową w produkcji jabłek, czarnej i czerwonej porzeczki oraz agrestu. Według prelegentów – wśród których byli prof. dr hab. Eberhard Makosz i dr inż. Piotr Baryła z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – branża sadownicza ma przed sobą wiele poważnych wyzwań. Profesor Eberhard Makosz mówił o trudnych czasach dla producentów jabłek: obecnie produkcja rośnie a spożycie spada. Według dr inż. Piotra Baryły, produceni czarnej porzeczki również mają twardy orzech do zgryzienia, ze względu nadprodukcję tego owocu, przy cenach niższych od kosztów produkcji. W przypadku czerwonej porzeczki i agrestu widoczny jest spadek, przy jednoczesnej stabilizacji cen porzeczki i wahań cen agrestu. Kolejnym probelem jest zbyt duże rozdrobnienie produkcji czarnej porzeczki w ok. 15 tysiącach gospodarstw.

artykuł w Dzienniku Wschodnim: www.dziennikwschodni.pl/rolnictwo/coraz-trudniejsze-czasy-dla-polskich-owocow-sa-powody-do-zmartwienia,n,1000216005.html

artykuł w dodatku Dziennika Wschodniego, Agrodzienniku: