Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie 2018

 

Warsztaty popularnonaukowe, stoiska prezentujące osiągnięcia kół naukowych i organizacji studenckich, zwiedzanie laboratoriów i pracowni, wystawy sprzętu naukowego, konkursy z nagrodami to główne atrakcje, które czekały na odwiedzających Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie podczas Dnia Otwartego 8 marca 2018 r.

[ GALERIA  ZDJĘĆ ]

 

 

Wydarzenia w Centrum Kongresowym zainaugurowało przemówienie JM Rektora prof. dr hab. Zygmunta Litwińczuka, który przedstawił pokrótce najważniejsze fakty z historii Uczelni, a przede wszystkim zachęcił młodzież do aktywnego zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi na interesujące kierunki studiów. Do kandydatów zwróciła się również prof. dr hab. Halina Buczkowska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki oraz wiceprzewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego, Michał Dzieciuch.

 

Każdy z sześciu Wydziałów Uczelni był reprezentowany poprzez swoje koła naukowe i organizacje studenckie, które przygotowały barwne stoiska w CK i holu AGRO II.

Od godziny 10:15 rozpoczęły się  warsztaty i wykłady popularnonaukowe, prowadzone przez przedstawicieli Wydziałów Uczelni. Ich tematyka dotyczyła zarówno promocji  kierunków studiów, jak i przedmiotów szkolnych i  badań naukowych. W dużej mierze opierały się one na samodzielnej pracy uczniów, angażując ich w wykonywane doświadczenia lub pracę zespołową nad rozwiązywaniem zadanych problemów. Przyszli kandydaci na studia wykonywali np. test rzeżuchy do oceny zanieczyszczenia gleby, tworzyli od podstaw kule kąpielowe, odkrywali różne niecodzienne zastosowania dla coca-coli, poznali zasady prawidłowej opieki nad małymi ssakami czy ciekawostki z praktyki lekarzy weterynarii. Warsztaty cieszyły się bardzo dużą popularnością, wszystkie miejsca zostały zarezerwowane jeszcze w lutym.

 

 

Warsztaty poprowadzili:

dr Marta Bik – Małodzińska, dr Sylwia Wesołowska, mgr Daniel Strzałka  „Wykorzystanie biotestów w ocenie działań inżynierskich na środowisko”    
dr Aneta Brodziak  „Bezpieczna żywność – wiesz więcej, jesz lepiej”
dr hab. Mirosława Chwil „Truskawkowy balsam do ust”, „Ziołowe woreczki aromatyzujące”,     „Kąpielowe kule musujące  –  praktyczne wykonanie”, „Historia roślin kosmetycznych”
dr Piotr Domaradzki „Czy kupując żywność sugerować się jej barwą?”
dr hab. Grzegorz Łysiak    „Dlaczego jeż ma kolce? Biomimetyka i bioinspiracje w inżynierii rolniczej”
dr hab. Zbigniew Kobus  „Kawitacja ultradźwiękowa”
dr Monika Kędzierska-Matysek  „Bezpieczeństwo żywności od laboratorium do stołu”
dr hab. Jolanta Król, dr Aneta Brodziak, dr Barbara Topyła    „Miód i mleko – naturalne składniki kosmetyków”
dr  Anna Mazurek-Kusiak  „Rozbitkowie na pustyni – czyli sukces we współpracy zespołowej”
dr hab. Urszukla Pankiewicz, mgr Małgorzata Góral  ”Sprawdź swoje zmysły”
dr  Iwona Sembratowicz    „Do czego potrzebna nam ślina?”
dr hab. Aldona Sobota   „Kolorowy świat makaronów”
dr hab. Monika Sujka   „Tajemnice etykiety”
dr Klaudiusz Szczepaniak  „Zwierzęta egzotyczne w praktyce lekarza weterynarii”
dr Anna Stępniowska  „Niespotykane właściwości coca-coli”
dr Dagmara Winiarczyk   „Weterynaria we krwi – krew w weterynarii”
prof. dr hab. Anna Wójcikowska – Kapusta, mgr Alicja Strzałka, mgr Joanna Gmitrowicz „Tempo przemieszczania zanieczyszczeń w środowisku”
dr hab. Jacek Wawrzosek    „Matematyczna dieta”
dr Jerzy Ziętek     „Mały ssak – wielka odpowiedzialność”
dr Beata Zimowska    Roślina u lekarza czyli co może dolegać roślinom i jak je leczyć?
dr hab. Grażyna Żukowska, dr Magdalena Myszura, mgr inż. Dorota Tomaszewska-Krojańska  "Czy zasypią nas śmieci? Oddziaływanie gospodarki odpadami na środowisko”    

 

Dzień Otwarty to okazja do zajrzenia w ten miejsce na Uczelni, które na co dzień nie są dostępne. Zwiedzanie siedzib Wydziałów zostało zaplanowane o godzinie 12 w postaci trzech ścieżek prezentujących najnowocześniejsze budynki i pracownie Uniwersytetu.

Ścieżka inżyniera koordynowana przez dr inż. Grzegorza Maja prezentowała laboratoria Wydziału Inżynierii Produkcji. Uczniowie zobaczyli:
•    Hamownię podwoziową (Katedra Energetyki i Środków Transportu – dr inż. Andrzej Kuranc)
•    Hamownię silnikową (Katedra Energetyki i Środków Transportu – dr inż. Paweł Krzaczek)
•    Laboratorium Technik Aplikacji  Agrochemikaliów (Katedra Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi  –  dr hab. Stanisław Parafiniuk)
•    Laboratorium transportowe  (Katedra Maszyn Rolniczych, Leśnych i Transportowych – mgr inż. Wojciech Misztal)
•    Solarną energetykę odnawialną (Zakład Elektrotechniki i Systemów Sterowania Katedra Podstaw Techniki – dr inż. Jacek Kapica)
•    Sterowanie przemysłowe  (Zakład Elektrotechniki i Systemów Sterowania Katedra Podstaw Techniki – dr inż. Marek Ścibisz)

 

W ramach ścieżki lekarza weterynarii koordynowanej przez dr hab. Iwonę Puzio zostały zaprezentowane wszystkie budynki  Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, rozpoczynając od Collegium Veterinarium, gdzie uczniowie zobaczyli sale ćwiczeniowe, salę prosektoryjną, pracownię mikrobiologiczną i parazytologiczną. W  Innowacyjnym Centrum Terapii i Patologii Zwierząt  zaprezentowano m.in. tomograf komputerowy, sale przyjęć pacjentów, laboratorium Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych, salę rehabilitacyjną dla małych zwierząt i salę chirurgiczną dla koni.

 

Ścieżka biotechnologia i specjalisty ds. żywności  była połączona ze zwiedzaniem Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii przy ul. Skromnej 8 i koordynowana przez dr hab. Dariusza Kowalczyka.  Zwiedzanie rozpoczęto prezentacją Wydziału. Później uczniowie pod przewodnictwem dr hab. Małgorzaty Karwowskiej odwiedzili halę półtechniki Zakładu Technologii Mięsa i Zarządzania Jakością, gdzie zaprezentowano m.in. produkcję konserw. Halę półtechniki Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka przedstawiła dr Monika Pytka. W Hali półtechniki Zakładu Inżynierii i Technologii Zbóż dr hab. Aldona Sobota zademonstrowała proces powstawania makaronu. Zwiedzanie zakończono wizytami  w pomieszczeniach dydaktycznych i laboratoriach Katedry Biochemii i Chemii Żywności oraz Katedry Biotechnologii, Mikrobiologii i Żywienia Człowieka.

 

 

 

fot. Wojciech Radzki

Około 30 uczniów skorzystało z porad doradcy zawodowego, mgr Lecha Szafrańskiego z Biura Karier i  Więzi z Absolwentami. Młodzi ludzie pytali o możliwości pracy po studiach, powiązanie swoich zainteresowań z kierunkiem studiów czy o sposoby najlepszego określenia swoich predyspozycji zawodowych.

 

Dział Organizacji Studiów prowadził prezentacje związane z rekrutacją. Każdy zainteresowany mógł uzyskać wyczerpujące informacje o systemie, obowiązujących zasadach i przelicznikach punktowych.

 

Informacje o rekrutacji były przekazywane również w punkcie informacyjnym. Merytorycznych informacji kandydatom udzielali pracownicy Działu Organizacji Studiów, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, i Zespół ds. Promocji Uczelni.

 

Zespół ds. Erasmusa na swoim stosiku promował wyjazdy na studia i praktyki w ramach programu Erasmus +, a Dział Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego informował o studiach podyplomowych i kursach.

 

Koordynacją organizacji Dnia Otwartego zajmowały się Dział Organizacji Studiów i Dział Promocji Uczelni i Wymiany Międzynarodowej.

Dziękujemy wszystkim za udział w Dniu Otwartym!
Do zobaczenia za rok!
 

 

O Dniu Otwartym szeroko informowano w mediach:

    Uniwersytet Przyrodniczy pokazał się maturzystom (ZDJĘCIA)

  • Gość Niedzielny:

    Czym kierują się młodzi wybierając studia

  • Radio Lublin

    Uniwersytet Przyrodniczy otworzył drzwi

  • Panorama Lubelska

    Panorama Lubelska

  • TVP Lublin

    Drzwi Otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym

  • gazeta Nowy Tydzień w Lublinie

    Przyrodnicy kuszą maturzystów

    artykuł „Bogata oferta, doskonała baza naukowa” s. 11  z dnia 12 marca 2018 r.

 

 

 

 

fot. A. Wasilak, M. Niedziółka