30 lat Wydziału Nauk Rolniczych w Zamościu

 

Wydział Nauk Rolniczych w Zamościu
obchodzi
30-lecie swego istnienia.

 

Z tej okazji w Zamościu odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału połączone z konferencją naukową na temat „Problemy współczesnego rolnictwa”.

 

Zobacz galerię zdjęć

W uroczystym posiedzeniu Rady Wydziału Nauk Rolniczych w Zamościu uczestniczyło ponad 200 osób, a wśród nich władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z JM Rektorem, prof. dr. hab. Marianem Wesołowskim. Obecni byli prorektorzy i dziekani uczelni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych z Lublina i Zamościa. Byli także liczni zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych uczelni w kraju. Gości powitali dziekan Wydziału Nauk Rolniczych z Rolniczych Zamościu, prof. dr hab. Adam Kaczor oraz rektor, prof. dr hab. Marian Wesołowski. Rektor wspomniał też tych pracowników uczelni, którzy szczególnie zasłużyli się w tworzeniu i rozwoju zamojskiej placówki. Są to m.in. profesorowie: Maria Mikos, Józef Kołodziej, Szymon Dziamba, Kazimierz Kamieniecki, Stanisław Łabuda, Stanisław Baran, Edward Pałys.

Prodziekan WNR w Zamościu, prof. dr hab. Danuta Borkowska przypomniała historię wydziału. Powstał on w 1980 roku, wówczas jako Oddział Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Lublinie. W 1984 roku oddział zmienił się w Instytut Nauk Rolniczych a w 2006 roku w Wydział Nauk Rolniczych. Od kwietnia 2009 roku wydział ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia. W ciągu 30 lat wydział doczekał się 2198 absolwentów, wypromował też 36 doktorów, 9 doktorów habilitowanych i 7 profesorów. Obecnie na kierunkach: rolnictwo oraz biologia, w Zamościu studiuje 800 studentów.

Podczas uroczystości w dniu 14 września, kilkanaście osób otrzymało z rąk dziekana Adama Kaczora i rektora Mariana Wesołowskiego okolicznościowy medal upamiętniający 30-lecie istnienia Wydziału. Na zakończenie uroczystości, w koncercie ”Słoneczne przeboje we dwoje” wystąpili artyści: Aleksandra Bubicz – sopran, Robert Mojsa – tenor i Gabriela Klauza – fortepian.