Uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy

Towarzystwo Ukraińskie oraz Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie zapraszają na uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy, które odbędą się w Lublinie 21 stycznia 2018 r.

 

Pierwsza część uroczystości odbędzie się przy pomniku ku czci żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej (cmentarz prawosławny przy ul. Lipowej), początek o godz. 14.30. Pomnik ten wzniesiony został w 2001 r. na terenie kwatery żołnierzy ukraińskich, którzy walczyli o niepodległość Ukrainy, a w okresie międzywojennym po klęsce walki za Ojczyznę zamieszkali w Lublinie i okolicy. Uroczystości odbędą się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Nabożeństwom przy pomniku przewodniczyć będzie Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel.

Druga część uroczystości – Uroczysty koncert z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy – odbędzie się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1) o godz. 16.30. Podczas koncertu wystąpi znakomity ukraiński chór męski „Żurawli” pod dyrekcją Jarosława Wujcika, będący od dziesięcioleci wizytówką społeczności ukraińskiej w Polsce. Chór wykona ukraińskie pieśni patriotyczne z okresu walk o niepodległość oraz kolędy ukraińskie. W trakcie koncertu zostanie również wygłoszony wykład dra hab. Mirosława Szumiło (Instytut Pamięci Narodowej, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) „Niepodległość Ukrainy w 1918 roku i jej znaczenie z perspektywy 100 lat”. Z programem artystycznym wystąpią również dzieci i młodzież ukraińska Lublina.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny.

Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Ukraińskie oraz Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie. Odbywają się one pod patronatem honorowym: Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Ukrainy w RP Andrija Deszczyci.

Koncert zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Partner przy organizacji koncertu: Centrum Spotkanie Kultur w Lublinie.