Wystawa „Rolnictwo w Palestynie z polskim akcentem” w Agro II

Zapraszamy na bardzo ciekawą wystawę zatytułowaną „Rolnictwo w Palestynie z polskim akcentem”

Jest ona dostępna w dniach 25-29.09.2017 w Centrum Kongresowym UP w Lublinie

                                       oraz 02-20.10.2017 w Bibliotece UP w Lublinie

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) dla Palestyny
Spółdzielnie rolnicze w Palestynie są przedsięwzięciem angażującym sporą część społeczeństwa. Zmagają się jednak z problemami, które często doprowadzają do ich likwidacji. Brak wsparcia finansowego, brak możliwości konsultacji prawnych lub administracyjnych, zbyt mała liczba osób zaangażowanych w pracę (szczególnie kobiet) powoduje, że kooperatywy te upadają, pozbawiając źródła zarobku całe rodziny.
Celem projektów Fundacji PCPM w Palestynie jest polepszenie bytu rodzin zrzeszonych wokół spółdzielni oraz wprowadzenie na rynek lokalnych produktów, wytwarzanych w tradycyjny sposób. Od 2015 roku Fundacja rozwija markę Mawasem (arab. Pory Roku), skupiającą 15 rolniczych spółdzielni, które zajmują się wytwórstwem i sprzedażą. Dzięki współpracy kooperatyw z różnych regionów i działaniom promocyjnym, produkty Mawasem dostępne są już na całym Zachodnim Brzegu Jordanu. Część z nich kupić można także w Polsce.
Działania PCPM to również instalacje systemów hydroponicznych oraz szkolenia z upraw  zbiornikowych roślin. To innowacyjne rozwiązanie technologiczne umożliwia mieszkańcom Palestyny dostęp do świeżych warzyw i ziół. Jest pomocne w sytuacjach kiedy brakuje ziemi uprawnej i wody. Systemy mogą być instalowane także na dachach i tarasach domów.
Aktualnie Fundacja PCPM pomaga spółdzielniom uzyskać certyfikaty dobrej jakości dla wyrobów Mawasem (Fair Trade, Ecocert, PSI – Palestinian Standards Institution, FSSC 22000 – Food Safety System Certification). Certyfikacja towaru wzmocni zaufanie zarówno odbiorców lokalnych jak i międzynarodowych oraz zwiększy dochody grup spółdzielczych.
Projekt współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej informacji o projekcie (w tym film) znajduje się na stronie PCPM

A oto krótka fotorelacja z wystawy trwającej w budynku Agro II