Kolejny Sukces Zespołu Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Zespół Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznego „Carpatia 2017” w Piteszti – Rumunia, zdobywając pierwsze miejsce i tytuł najlepszego zespołu folklorystycznego.

Zespół Jawor występował na wszystkich kontynentach i niemalże we wszystkich krajach Europy. Mimo to, na festiwalu w Rumunii pojawił się po raz pierwszy, osiągając ogromny sukces. Festiwal „Carpatia 2017”, należy do CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels – Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowe – UNESCO) oraz FIDAF (Federation of International Dance Festiwal). W wydarzeniu wzięły udział zespoły taneczne z całego świata: Brazylia, Turcja, Korea Południowa, Armenia, Meksyk, Bułgaria, Mołdawia, Irlandia, Chiny, Włochy.

Kierownik Centrum Kultury i Folkloru Wsi, mgr inż. Zbigniew Romanowicz, podkreśla świetną organizację festiwalu pod wieloma względami. Nie kryje również, że wygrana w konkursie była ogromną niespodzianką, pomimo świetnego przygotowania tancerzy pod względem artystycznym i dyscypliny.

Zespół „Jawor”, każdego konkursowego dnia, prezentował zróżnicowany, narodowy i regionalny zestaw tańców przestrzegając wszystkich zasady i reżimu czasowego. Zdobywając największą liczbę punktów, zdobył znaczącą przewagę nad topowymi zespołami folklorystycznymi z Brazylii – drugie miejsce i Turcji – trzecie miejsce.

Po powrocie, przedstawiciele Zespołu „Jawor” złożyli wizytę JM Rektorowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Zygmuntowi Litwińczukowi.

Kierownik Centrum Kultury i Folkloru Wsi, mgr inż. Zbigniew Romanowicz dziękuje współpracownikom i młodzieży, za ciężką pracę i wysiłek, który zakończył się ogromnym sukcesem.