Owce pomagają w ratowaniu rezerwatu przyrody – Radio Lublin

"Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie starają się uchronić przed degradacją florystyczny rezerwat przyrody Stawska Góra koło Chełma.

Utworzono go w 1956 roku ze względu na jedno z największych i nielicznych w Polsce siedlisk niezwykle rzadkiego dziewięćsiłu popłocholistnego oraz murawy kserotermicznej. Rezerwatowi zagraża ekspansja między innymi drzew i krzewów, np. derenia czy kaliny koralowej. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej do ochrony stanowisk dziewięćsiłu przyłożyli się Niemcy, którzy z okolicznych wzgórz z dział ostrzeliwali Stawską Górę i, ćwicząc celność, zniszczyli roślinność drzewiastą.

Jak wyjaśnia Janusz Holuk z chełmskiego Wydziału Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, teraz w walkę zaangażowane są działa nieco mniejszego kalibru – owce świniarki i uhruskie…"*

Posłuchaj wywiadu na stronach Radia Lublin

*(strona internetowa Radia Lublin, dostęp 25.07.2017)