IV Festiwal Zdrowia Przedszkolaka – Przedszkolacy Lubelszczyzny 2017

22 marca 2017 r.  Studenckie Koło Naukowe Dietetyków UP w Lublinie i Przedszkole nr 35 zorganizowały IV Festiwal Zdrowia Przedszkolaka – Przedszkolacy Lubelszczyzny 2017 pod patronatem JM Rektora UP prof. dr hab. Zygmunta Litwińczuka oraz Prezydenta Miasta Lublin dr Krzysztofa Żuka.

 

 

 

 

Tegoroczna edycja w związku z 700-leciem miasta połączyła wiedzę o prawidłowym żywieniu z historią Lublina, a mottem przewodnim Festiwalu była „Smaczna i zdrowa, lubelska kuchnia wielokulturowa”. W 4 konkursach plastycznych i artystycznych wzięło udział 14 przedszkoli z Lublina, a na gali finałowej w Centrum Kongresowym bawiło się ponad 360 przedszkolaków.

 

 

 

Studenci SKN Dietetyków zorganizowali stoiska na których dzieci mogły zapoznać się z piramidą żywienia, poznać smak i zapach owoców i warzyw, nauczyć się robić smaczne surówki czy poznać tajniki wypieku lubelskiego cebularza. Dzieci miały również okazję zobaczyć jak wyglądała kiedyś kuchnia i jakich przyborów kuchennych używały nasze babcie do gotowania i przyrządzania smakołyków. Konkursowe gry wielkoformatowe zostały wykorzystane do zabaw edukacyjnych, a koło fortuny sprawdzało wiedzę najmłodszych o zasadach prawidłowego żywienia i stylu życia.

 

 

 

Reprezentanci  ośmiu przedszkoli wzięli także udział w turnieju sprawdzającym nie tylko wiedzę najmłodszych i ich opiekunów, ale również umiejętności praktyczne, takie jak kiszenie kapusty czy przygotowanie smacznego i kolorowego podwieczorku. Jury turniejowe oceniało pomysłowość, dokładność wykonania oraz szybkość, a także odpowiedzi na trudne pytania związane z żywieniem i produktami spożywczymi. Wszystkie drużyny były bardzo dobrze przygotowane do konkursowych zadań. 

Ostatnią częścią Festiwalu była gala finałowa na scenie Centrum Kongresowego połączona z występami laureatów konkursu artystyczno-wokalnego oraz wręczeniem nagród dla laureatów, wyróżnionych i wszystkich dzieci biorących udział w konkursach.  Publiczność oraz zaproszeni goście bardzo dobrze się bawili i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie na jubileuszowym V Festiwalu Zdrowia Przedszkolaka.

 

 

autor: Małgorzata Kostecka, opiekun SKN Dietetyków