Próbna matura z chemii w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Ponad 360 maturzystów zgłosiło się na próbną maturę z chemii organizowaną przez Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Są wśród nich nie tylko mieszkańcy Lublina ale także uczniowie z Rzeszowa, Biłgoraja, Sandomierza i Lubartowa.

Próbna matura odbędzie się 11 marca w sobotę o 8.30 w Centrum Konferencyjnym. Arkusz egzaminacyjny zawiera około 30 zadań o łącznej sumie 60 punktów. Egzamin będzie prowadzony według reguł egzaminu maturalnego z chemii. Celem próbnej matury jest sprawdzenie wiedzy z chemii, doskonalenie umiejętności oraz motywowanie do poszerzania wiedzy.

 

Próbna Matura z Chemii organizowana jest przez Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii od 2015 roku i co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem szkół. Jak podkreśla dr Jadwiga Stachowicz, współorganizator wydarzenia, „Popularność tej formy sprawdzenia się przed maturą wzrasta. W ubiegłym roku w próbnej maturze brało udział  250 osób, do tegorocznej, trzeciej już edycji, chęć przystąpienia wyraziło aż 360 osób.”

 

Podobnie jak na "prawdziwej" maturze, przyszli maturzyści mają do dyspozycji 180 minut, a na salę mogą wnieść tylko określone przybory, w tym długopis i prosty kalkulator. W rolę egzaminatorów wcielają się pracownicy Wydziału – w szczególności Katedry Chemii – oraz nauczyciele lubelskich szkół, które współpracują z Wydziałem na podstawie porozumień.

 

Warto podkreślić, że dla osób z najlepszymi wynikami przewidziano specjalną nagrodę w postaci udziału w warsztatach pt. „Chemiczny niezbędnik maturzysty”, które zaplanowano już na koniec kwietnia.