Nowe praktyki chowu zwierząt inwentarskich we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym z Lublina

Źródło finansowania: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Konkurs: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Podmiot/podmioty realizujący/realizujące:

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach (Lider)
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Partner)
FEINOR Sp. z o.o. (Partner)
Zdzisław Owczarek (Partner)
Łukasz Owczarek (Partner)

Kierownik: dr hab. Łukasz Wlazło, profesor uczelni

Nr projektu: 00049.DDD.6509.00046.2019.05

Okres realizacji: od 2021-07-28 do 2022-12-31

Wartość: 1 856 627.69 zł

Streszczenie:

Operacja ma na celu opracowanie i wprowadzenie udoskonalonej technologii ograniczającej negatywne skutki prowadzenia intensywnej hodowli trzody chlewnej na dobrostan zwierząt oraz środowisko. Osiągnięcie tego celu będzie realizowane poprzez modernizacje układu wentylacji z odzyskiem energii słonecznej do zasilania chłodziarki termoakustycznej i optymalizacji autonomicznego systemu kontroli klimatu. Jest to zupełnie nowe – innowacyjne rozwiązanie technologiczne. Opracowane rozwiązanie może być uzupełnieniem BAT zalecanym hodowcom dla obniżenia środowiskowego oddziaływania ferm trzody chlewnej. Ponadto zaplanowano wykorzystanie naturalnego sorbentu jako dodatku do paszy, który pozwoli na ograniczenie emisji gazowych zanieczyszczeń w tym substancji uciążliwych zapachowo. Dodatki te dotychczas testowano prowadząc badania naukowe, jednak nie zostały wprowadzono do praktyki. Proponowane rozwiązania wpłyną korzystnie na mikroklimat a w konsekwencji na dobrostan zwierząt i jakość mięsa. Istnieje jednak potrzeba powiązania efektów produkcyjnych i technologicznych finalnego produktu. Projekt przyczyni się do wsparcia sektora rolnictwa – głównie producentów trzody chlewnej, a wypracowane rozwiązania w ramach projektu pozwolą na wykorzystanie nowych technologii jakimi jest zastosowanie OZE do sterowania systemu kontroli mikroklimatu, co przełoży się na obniżenie nakładów finansowych na energię. Ponadto w wyniku zastosowania tego rozwiązania oraz suplementacji paszy świń naturalnymi sorbentami będących rezultatem badań, ferma będzie postrzegana jako obiekt przyjazny dla otoczenia/ środowiska. Gospodarstwa wykorzystujące naturalne zasoby i wprowadzające je jako dobre praktyki produkcyjne będą bardziej rentowne i konkurencyjne oraz lepiej postrzegane przez społeczeństwo, gdyż wpisują się w politykę klimatyczną kraju. Zaproponowane przez konsorcjum rozwiązania dla hodowców, stanowią innowacyjne wieloaspektowe połączenie dbające o ekonomie gospodarstwa i równocześnie wpisujące się ochronę środowiska i jego komponentów.