W ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie VIII klasy ze Szkoły Podstawowej w Niezdowie uczestniczyli w projekcie “Izolacja DNA z roślin” przygotowanym przez pracowników Instytutu Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin: dr Magdalenę Sozoniuk oraz dr Justynę Leśniowska-Nowak.

Uczniowie mieli okazję samodzielnie przejść przez całą procedurę laboratoryjną, zaczynając od roztarcia tkanki roślinnej zamrożonej w ciekłym azocie, a kończąc na przygotowaniu wyizolowanych preparatów DNA do przechowywania.

W międzyczasie zapoznali się z podstawami obsługi pipet automatycznych oraz wirówki laboratoryjnej, które są niezbędne do przeprowadzenia izolacji. Uczniowie wykonali ekstrakcję DNA z sześciu próbek roślinnych. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem. Nie brakowało chętnych do wykonywania poszczególnych kroków procedury.

Przeprowadzony eksperyment zakończył się sukcesem w postaci DNA widocznego na dnie próbówek białego osadu. Po zakończonych zajęciach uczniowie zabrali ze sobą probówki z preparatami, by móc pochwalić się nimi w szkole i w domu.