Nadanie godności Honorowego Profesora ZUT prof. dr hab. E.J. Bielińskiej

       Prof. dr hab. Elżbieta Jolanta Bielińska Honorowym Profesorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

 

Szanowni Państwo,

z radością informujemy, że 21 października 2022r. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie odbędzie się uroczystość nadania tytułu Profesora Honorowego tego Uniwersytetu Pani prof. dr hab. Elżbiecie Jolancie Bielińskiej, emerytowanemu pracownikowi Instytutu Gleboznawstwa, Inżynierii i Kształtowania Środowiska.

 

 

Pani  prof. dr hab. Elżbieta Jolanta Bielińska ukończyła studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując stopień magistra chemii. Od 1972 roku jest pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W 1996 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk rolniczych na podstawie obrony pracy doktorskiej wykonanej pod opieką naukową prof. dr hab. Krystyny Gostkowskiej pt.: Dynamika różnych form azotu w profilu gleby użytkowanej sadowniczo. W 2002 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii, biologii rolniczej i biochemii gleby na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt.: Aktywność enzymatyczna gleby w sadzie wiśniowym w zależności od metody jej pielęgnacji. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem  z dnia 22 października 2007 roku nadał Jej tytuł naukowy profesora nauk rolniczych. Na stanowisko profesora nadzwyczajnego została mianowana w 2004 roku, a na stanowisko profesora zwyczajnego w 2009 roku.

 

Prof. dr hab. E.J. Bielińska prowadzi nowatorskie badania z zakresu zastosowania biologicznych i chemicznych wskaźników do oceny przeobrażeń gleb w krajobrazach rolniczych, leśnych i antropogenicznych, poprzez wykorzystanie kompleksowych, zintegrowanych metod analitycznych. Z tego zakresu opublikowała ponad 280 prac naukowych.

 

Od 2007r. pełniła funkcję kierownika utworzonego przez siebie od podstaw Zakładu Biologii Gleby, funkcjonującego w ramach Instytutu Gleboznawstwa, Inżynierii i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zakład Biologii Gleby stanowi unikalne w skali kraju kompletne laboratorium, specjalizujące się w badaniach enzymologicznych gleby. Badania prowadzone w Zakładzie Biologii Gleby dotyczą zastosowania testów biochemicznych do oceny jakości i zdrowotności gleb użytkowanych rolniczo oraz gleb leśnych na terenach zagrożonych (m.in. usytuowanych na terenach przemysłowych, w pobliżu dróg i szlaków komunikacyjnych, gleb niszczonych wypalaniem traw). Obejmują również gleby na terenach zurbanizowanych, a także zagadnienia dotyczące oceny bioróżnorodności funkcjonalnej gleb oraz bioróżnorodności siedlisk na obszarach rolniczych i obszarach cennych przyrodniczo. Uzyskane przez Pani Profesor wyniki pozwoliły na opracowanie szybkiej i ekonomicznie uzasadnionej metody wskaźnikowej oceny jakości gleb, a także na prognozowanie zmian zachodzących w ekosystemach pod wpływem zabiegów ochronnych, bądź rekultywacji.

 

Wyniki swoich badań Pani Profesor prezentowała na wielu międzynarodowych konferencjach, m.in. w Korei (2014) i Japonii (2016). Wypromowała 4 doktorów nauk rolniczych w zakresie agronomii. Jest członkiem oraz pełni funkcje z wyboru w następujących towarzystwach naukowych: Polskie Towarzystwo Gleboznawcze – Przewodnicząca Komisji Biologii Gleby (od 2016r.) oraz Polskie Towarzystwo Substancji Humusowych – członek zarządu PTSH (od 2016r.). Pani Profesor pełniła funkcję przewodniczącej Komisji ds. badań naukowych i edukacji w powołanej w 2006 roku przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Radzie Rolnictwa Ekologicznego. W latach 1995-2010 była członkiem Normalizacyjnej Komisji Problemowej nr 191 ds. chemii gleby. Była także współorganizatorem IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. Biologiczne Metody Oceny Stanu Środowiska Przyrodniczego, Szczecin-Siemczyno, 7-9 czerwca 2017. Brała udział w realizacji wielu projektów badawczych. Za pracę naukową była 20-krotnie wyróżniona nagrodą J.M. Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W 2004 r. za osiągnięcia naukowe została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Pani Profesor prowadziła liczne zajęcia dydaktyczne na Wydziałach: Agrobioinżynierii, Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W 2011 roku została wyróżniona ,,ZŁOTYM KŁOSEM’’ przez Wydziałową Radę Samorządu Agrobioinżynierii UP w Lublinie w kategorii Ulubieniec Studentów, a w 2013 roku w kategorii Oryginalność w prowadzeniu zajęć.