14 września 2021 r. w stołówce akademickiej “Trójka” odbyła się konferencja prasowa poświęcona XVII Lubelskiemu Festiwalowi Nauki, organizowanemu w dniach 18-24 września 2021 r. pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Gospodarzem Festiwalu jest w tym roku UMCS.

W spotkaniu udział wzięli: prof. Radosław Dobrowolski – Rektor UMCS, Wirginia Gieryng-Cieplak – Dyrektor Centrum Promocji UMCS, dr hab. Karolina Wójciak, prof. uczelni – Koordynator UP XVII LFN, dr Anna Dutkowska – Koordynator KUL XVII LFN, dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz – Koordynator UM XVII LFN, dr inż. Małgorzata Ciosmak – Koordynator PL XVII LFN, Robert Żyśko – Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin oraz dr Andrzej Zykubek – Koordynator LFN ds. obsługi serwisu internetowego.

Podczas spotkania z dziennikarzami koordynatorzy z poszczególnych uczelni przedstawili wybrane projekty, na które wciąż można się zarejestrować.

Projekty zgłoszone przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie popularyzują naukę wykorzystując różnorodne metody przekazu oraz przyczyniają się do budowania pozytywnego obrazu nauk przyrodniczych poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami w przestrzeni uniwersyteckiej. Upowszechnianie nauki przejawia się w 177 zgłoszonych projektach festiwalowych (wykłady, warsztaty, ćwiczenia laboratoryjne, pokazy, wystawy oraz stoiska piknikowe).

Projekty cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców. Na dzień dzisiejszy udział w projektach zgłoszonych przez Uniwersytet zarezerwowało ponad 3000 osób!

Projekty festiwalowe upowszechniające naukę adresowane są zarówno do dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej jak i do osób dorosłych z terenu województwa lubelskiego i województw ościennych.

Po raz pierwszy w historii festiwalu możliwe było również zgłaszanie projektów w języku obcym, co umożliwia przełamywanie kolejnych granic w nauce w myśl tegorocznego hasła przewodniego “Nauka bez granic. Enjoy science!”.

Serdecznie zapraszam do udziału w Lubelskim Pikniku Naukowym XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się 19 września br. przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w godzinach od 10:00 do 16:00.

Jak co roku, stoiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie będą oferowały wiele ciekawych warsztatów, pokazów i konkursów skierowanych do wszystkich miłośników i pasjonatów nauki.

Wydarzenie uzyskało dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” i modułu „Popularyzacja nauki i promocja sportu” Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 591 250 zł. Cała wartość projektu opiewa na kwotę 721 250 zł.

Strona Lubelskiego Festiwalu Nauki - rejestracja uczestników

PROGRAM RAMOWY XVII LFN

SOBOTA 18.09.2021 r.
Uroczyste rozpoczęcie XVII LFN (Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka)

NIEDZIELA 19.09.2021 r.
Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed CSK

PONIEDZIAŁEK PIĄTEK 20–24.09.2021 r.
Projekty lubelskich uczelni publicznych, Urzędu Miasta Lublin oraz innych współorganizatorów upowszechniające, promujące oraz popularyzujące naukę i badania naukowe, a także wydarzenia kulturalno-artystyczne i popularnonaukowe

PIĄTEK 24.09.2021 r.
Uroczyste zakończenie XVII LFN

Warto także odnotować, że tegoroczna edycja wydarzenia doczekała się swojej maskotki. W trakcie Pikniku Naukowego, 19 września, uczestnicy będą mieli okazję otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję koziołka LFN – do rozdania będzie ok. tysiąc sztuk.

Fot. Bartosz Proll / UMCS

TVP3 LUBLIN, "panorama Lubelska" z dn. 14.09.2021 r.