Organizatorzy XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 18–24 września 2021 roku pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, serdecznie zapraszają do udziału w drugim z cyklu konkursów w ramach całego wydarzenia! „Discover the world with Polish scientists!” to konkurs, który polega na znalezieniu nowego, praktycznego zastosowania dla polskiego wynalazku.

Konkurs ma za zadanie promowanie znaczenia nauki i odkryć naukowych dla rozwoju gospodarki regionu, kraju i świata oraz poprawy życia mieszkańców, rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród najmłodszych dzieci, a także inspirowanie ich do odkryć na miarę dokonań słynnych Polaków.

Mikołaj Kopernik, Ignacy Łukasiewicz i Maria Skłodowska-Curie to polscy naukowcy znani na całym świecie. Istnieje jednak wielu innych wybitnych badaczy, którzy – choć nie zyskali aż tak dużej popularności jak ich poprzednicy – związali swoje życie z nauką, a ich odkrycia zmieniły bieg historii. Kazimierz Prószyński, Józef Kosacki czy Jacek Karpiński to tylko niektórzy z panteonu rodzimych odkrywców i wynalazców, bez których współczesny świat wyglądałby zupełnie inaczej. Nasi rodacy stworzyli wynalazki o międzynarodowym znaczeniu i często poświęcali swoje życie nauce dla dobra następnych pokoleń. Ideowość i pasja, z jaką oddawali się swojej pracy naukowej, często przekraczając nie tylko granice racjonalnego poznawania naukowego, ale i własne bariery, podkreślają rolę nauki bez granic w rozwoju cywilizacji i kultury europejskiej.

Czy wiesz, kto wynalazł wycieraczki do szyb samochodowych, walkie-talkie oraz co Dolina Krzemowa zawdzięcza Profesorowi Janowi Czochralskiemu? Wybierz ulubionego polskiego naukowca, wymyśl inne zastosowanie odkrytego przez niego wynalazku, zrób zdjęcie pomysłu, a następnie wyślij je przez formularz zgłoszeniowy!

Spośród zgłoszonych prac jury wybierze trzech zwycięzców konkursu. Komisja będzie kierowała się takimi kryteriami, jak zgodność wykonanej pracy z zadaniem konkursowym, wartość użytecznościowa pracy, w tym możliwość praktycznego zastosowania wynalazku, w sposób odmienny od jego pierwotnego przeznaczenia oraz kreatywność i oryginalność pracy. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, których budżet wynosi aż 1500 zł (brutto)!

Konkurs posiada charakter międzynarodowy i skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym w kraju i za granicą.

Termin przesyłania zgłoszeń przesunięty na 16 maja!

Nie czekaj! Zainspiruj się polskim naukowcem i znajdź nowe zastosowanie dla jego wynalazku!

Discover the world with Polish scientists - Regulamin konkursu