W dniach 22-23 maja 2023 r. w Orleanie we Francji odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu pt. ACTT4Cosmetics (Improve Interconnected innovation ecosystems supporting Actions for Citizen awareness and Twin Transition in the entire cosmetic value chain) dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach program Horyzont Europa. Jednym z partnerów inicjatywy jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który na spotkaniu reprezentowała Marlena Wosiak – Koordynator Biura Projektów Międzynarodowych.

Projekt ACTT4Cosmetics, koordynowany przez francuską organizację Cosmetic Valley, ma na celu stworzenie warunków i stymulowanie współpracy różnych interesariuszy sektora przemysłu kosmetycznego w Europie: przedsiębiorstw, władz samorządowych, klastrów i stowarzyszeń branżowych, a także organizacji naukowo-badawczych. Projekt będzie dotyczył każdego komponentu branży kosmetycznej (od surowca do produktu końcowego) i skoncentruje się na tematach: digital transition, green transition, citizen and consumer awareness. Inicjatywa pomoże w sprostaniu głównym wyzwaniom sektora, jednocześnie odpowiadając na lokalne i europejskie polityki.

Projekt skupia 10 organizacji z 6 krajów (Francja, Włochy, Portugalia, Polska, Rumunia i Ukraina), w tym 2 partnerów stowarzyszonych:

• Cosmetic Valley (Francja) – Koordynator
  • Region Centralny Doliny Loary (Francja)
  • Dev’up (Francja)
  • REI (Włochy)
  • Politecnico di Milano (Włochy)
  • AEBB (Portugalia)
  • Labfit (Portugalia)
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Polska)

Partnerzy stowarzyszeni:

• Stowarzyszenie Perfumerii Kosmetycznej Ukrainy (Ukraina)
  • Agencja Rozwoju Gospodarczego Regionu Północno-Zachodniego (Rumunia)

Partnerzy ACTT4Cosmetics w ciągu najbliższych pięciu lat, dysponując budżetem 3,6 mln euro, zaproponują program wspólnych działań skupionych wokół europejskich grup roboczych w celu opracowania czternastu innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na główne wyzwania w obszarze transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz podnoszenia świadomości konsumentów i obywateli. Projekt ten jest kontynuacją działań w ramach europejskiego partnerstwa międzyregionalnego Go4Cosmetics.

Partnerem wspierającym Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie w realizacji działań w ramach projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.