Udany sezon AZS Uniwersytetu Przyrodniczego w Akademickich Mistrzostwach Polski. Medale w wielu dyscyplinach

Złote, srebrne i brązowe medale, sukcesy indywidualne oraz drużynowe, a także wysokie lokaty w wielu dyscyplinach – tak Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Przyrodniczego zakończył sezon Akademickich Mistrzostw Polski 2025/2026. Studenci rywalizowali m.in. w trójboju siłowym, ergometrze wioślarskim, biegach przełajowych, jeździectwie i siatkówce plażowej.

Sezon Akademickich Mistrzostw Polski 2025/2026 Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Przyrodniczego rozpoczął od rywalizacji w narciarstwie. Uczelnię reprezentował Stefan Szumowski, który po  wymagającej i zaciętej rywalizacji uplasował się w jednej trzeciej stawki zarówno w slalomie gigancie oraz slalomie mężczyzn.

Ogromnymi sukcesami mogą pochwalić się również reprezentaci z ergometru wioślarskiego – przywieźli pięć medali! Dorota Moskowicz wywalczyła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz drugie miejsce w wadze lekkiej wśród Uczelni Społeczno-Przyrodniczych. Tomasz Fedoniuk w klasyfikacji Uczelni Społeczno-Przyrodniczych w wadze lekkiej uplasował się na trzecim miejscu. W tej samej klasyfikacji w wadze open na drugim stopniu podium stanął Samuel Mirosław.

Na kolejne sukcesy nie trzeba było długo czekać. W Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych Alicja Kukuła zdobyła brązowy medal w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych na dystansie 3 km. Bardzo dobrze zaprezentowała się również Matylda Kurusiewicz podczas zawodów we wspinaczce sportowej. Udało jej się zająć miejsca w środku stawki we wszystkich trzech konkurencjach – wspinaczce na trudność, boulderingu oraz wspinaczce na czas. To wartościowy wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczną i silnie obsadzoną konkurencję.

Prawdziwy pokaz siły zaprezentowali trójboiści. Wiktoria Jóźwiak wspięła się na pierwszy stopień podium w klasyfikacji generalnej w kategorii wagowej do 84 kg. W klasyfikacji w typie Uczelni Społeczno-Przyrodniczych srebro w kategorii do 57 kg wywalczyła Martyna Frątczak, natomiast Weronika Tabaczyńska w kategorii do 69 kg wywalczyła brąz. Tym samym panie zdobyły złoto w klasyfikacji drużynowej kobiet w typach Uczelni Społeczno-Przyrodniczych oraz srebrny medal w generalnej klasyfikacji drużynowej kobiet. Również i panowie pokazali prawdziwą siłę zdobywając brązowy medal w klasyfikacji drużynowej mężczyzn w typach Uczelni Społeczno-Przyrodniczych.

Kolejne medale przyniosły zawody jeździeckie. Maja Gronowska zajęła trzecie miejsce w konkurencji ujeżdżenia amator oraz drugie miejsce w kombinacji – oba wyniki osiągnęła w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych. Barbara Pudełko zdobyła natomiast brązowy medal w kombinacji. Dzięki znakomitym występom reprezentacja wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej uczelni społeczno-przyrodniczych oraz dziewiąte miejsce w klasyfikacji drużynowej spośród wszystkich startujących uczelni.

Ostatnią dyscypliną sezonu była siatkówka plażowa. Po emocjonujących turniejach półfinałowych zarówno duet mężczyzn – Mateusz StasiakPaweł Sinoradzki – jak i para kobiet – Amelia PodporaOliwia Podsiadło – awansowali do finałów Akademickich Mistrzostw Polski. W finałowej rywalizacji świetnie spisały się nasze siatkarki, które dzięki pewnej i konsekwentnej grze wywalczyły trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej kobiet wśród uczelni społeczno-przyrodniczych. Nad przygotowaniem zawodników do wymagających startów czuwała kadra trenerska: Agnieszka Błaszczak (ergometr wioślarski), Bożena Bednarska (lekka atletyka), Grzegorz NieczyporPiotr Szewczyk (trójbój siłowy).

Sezon Akademickich Mistrzostw Polski 2025/2026 przyniósł wiele satysfakcji i powodów do dumy. Każdy trening, każdy start i każdy zdobyty medal są dowodem na to, że Uniwersytet tworzymy silną sportową społeczność.