Relacja z udziału Dni Otwarte Online 2021

Kilkadziesiąt prezentacji i webinarów prowadzonych na żywo oraz nowe aktywności w mediach społecznościowych to najważniejsze punkty programu pierwszych Dni Otwartych Online  „Dołącz do nas” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, które odbyły się w dniach 7-9 kwietnia 2021 r.

Organizowany na wiosnę Dzień Otwarty ma w UP w Lublinie długą tradycję i zawsze cieszy się zainteresowaniem kandydatów na studia. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną i obwiązujące restrykcje, wszystkie wydarzenia przeniesione zostały do Internetu. Jak powiedziała prorektor ds. studenckich i dydaktyki, dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni, „Nie oznacza to jednak, że wykłady, prezentacje, dyskusje, warsztaty były mniej atrakcyjne czy mniej wartościowe, wręcz przeciwnie. Dołożyliśmy wszelkich starań aby zrekompensować maturzystom przejściowy brak możliwości odwiedzenia nas w sposób tradycyjny. Do ich dyspozycji byli zarówno pracownicy naszego Uniwersytetu jak i starsi koledzy, którzy są już naszymi studentami.”

Program wydarzeń  został podzielony na trzy dni, a każdy z nich miał motyw przewodni. W środę, 7 kwietnia, odbyły się wykłady związane z nowymi kierunkami studiów I stopnia oraz prezentacje zasad rekrutacji i spotkania z doradcą zawodowym. Na rok akademicki 2021/2022 Uniwersytet włączył do  oferty trzy nowości na studiach I stopnia: analityka środowiskowa i przemysłowa, ekologia miasta, technologia biosurowców i biomateriałów. Najczęściej zadawanymi pytaniami podczas webinarium pt. „Rekrutacja bez tajemnic” były te dotyczące progów punktowych i przeliczników na poszczególne kierunki. Na wirtualne spotkanie z doradcą zawodowym z Biura Kształcenia Praktycznego i Rozwoju Kompetencji zarejestrowali się chętni na dwie edycje. Każdy z nich mógł wysłuchać przygotowanego wykładu dotyczącego przyszłej aktywności na rynku pracy i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

W czwartek, 8 kwietnia, miały miejsce wykłady popularnonaukowe przygotowane przez siedem Wydziałów UP w Lublinie. Wśród wielu propozycji o zróżnicowanej tematyce były m.in. „Smart Cities & Smart People (Inteligentne Miasta i ich mieszkańcy)”, „Marka, czyli nazwa, kolor, kształt w wyróżnianiu produktów’, „Roślinne surowce kosmetyczne”,   “Kochasz zwierzęta? Może w przyszłości chciałbyś/chciałabyś je leczyć?”, „Owoce o właściwościach prozdrowotnych”, „Barwna moc warzyw”, „Ludzie i zwierzęta – wspólna przestrzeń”. Ciekawostką była również propozycja spotkania w późniejszych godzinach, o 18.30 odbył się wykład pt. „Zioła wieczorową porą – Olejki eteryczne – chwila wytchnienia i relaksu”.

W piątek, 9 kwietnia, miały miejsce  wykłady popularnonaukowe prezentujące naukę chemii i fizyki w ciekawy sposób: „Kawitacja ultradźwiękowa”,  “Gdy widzę słodyce to …..” – chemicznie o cukrach słów kilka” oraz „Fizyczne podstawy odnawialnych źródeł energii”.

W tym samym dniu została zaprezentowana oferta kierunków studiów UP w Lublinie kandydatom i partnerom z Ukrainy. Zaproszenie zostało wysłane do naszych partnerów, kandydatów zainteresowanych studiami w Polsce, pracowników Uniwersytetu Zarządzania Edukacji oraz Oświaty Dorosłych Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych. Uczestnicy spotkania aktywnie zadawali pytania o kryteriach przyjęć, akademikach i innych szczegółach dotyczących procesu rekrutacji oraz studiowania na UP w Lublinie na żywo oraz w czacie.

Na wszystkie punkty programu obowiązywała wcześniej internetowa rejestracja.  Zarejestrowały się zarówno grupy zorganizowane ze szkół, jak i osoby indywidualne, nie tylko z naszego województwa, ale również z woj. łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, kieleckiego i podlaskiego – dzięki Internetowi, odległości nie miały znaczenia.

Dni Otwarte były również okazją dla nowych działań w mediach społecznościowych. W środę oficjalne konto UP w Lublinie w Instagramie instagram.com/uniwersytetprzyrodniczy_lublin po raz pierwszy zostało oddane w ręce studentów. Poprowadziła je w tym dniu studentka dietetyki i przedstawicielka Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego. Tzw. „Instagram takeover” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem przyszłych kandydatów na studia, którzy mieli okazję na żywo zobaczyć większość uniwersyteckich  budynków, posłuchać wywiadu z przewodniczącym RUSS oraz zadawać pytania dotyczące kierunków studiów. Na zakończenie został przygotowany quiz wiedzy o uniwersytecie, a najlepsze odpowiedzi zostały nagrodzone.

W czwartek na koncie Youtube Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” odbyła się wyjątkowa premiera. W ramach Dni Otwartych Online 2021 Zespół przygotował specjalny film zachęcający do poznania go bliżej. Jego pracownicy i członkowie opowiedzieli o historii, z licznych podróżach, a przede wszystkim podzielili się swoimi wspomnieniami i odpowiedzieli na pytanie, jak dołączyć do swojego grona.

Dni Otwarte Online pt. „Dołącz do nas” zostały zorganizowane przez Biuro Rekrutacji i Promocji Kształcenia, Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich.