Nowe wersje poradników na Platformie Otwartej Nauki

Na stronie Platformy Otwartej Nauki udostępniono nowe wersje publikacji „Prawne aspekty otwierania danych badawczych – poradnik” oraz „Jak korzystać z zasobów w repozytoriach danych”.

Oba teksty udostępnione są na licencji CC-BY 4.0, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nimi przy pomocy zamieszczonego poniżej linku.

Szczególnie wartościową lekturą dla badaczy oraz doktorantów może się okazać pierwsza pozycja. Udostępnianie danych badawczych u wielu budzi szereg wątpliwości — także natury prawnej. Publikacja jest krótka a jednocześnie szczegółowa — za pomocą przystępnego języka oferuje wyjaśnienia i rozwiązania najpopularniejszych problemów napotykanych przy publikacjach zbiorów danych. Znajdziemy tam także wiele interesujących wskazówek co do postępowania np. w przypadku komercjalizacji lub/i opatentowania efektów projektu badawczego.

Nowe wersje wzbogacone są o najświeższe doświadczenia ekspertów w dziedzinie, dlatego zapoznanie się z tymi pozycjami jest wartościowe także dla osób już interesujących się tematem.

Link: http://pon.edu.pl/dane-materialy

Image by Pexels from Pixabay