Nowe projekty badawcze na UPL ze wsparciem Narodowego Centrum Nauki
Z przyjemnością informujemy, że Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA 21 przyznało finansowanie na realizację projektu badawczego pt. „Strategie wielocelowe do przebudowy osi jelitowo-mózgowej w celu leczenia depresji i zaburzeń nastroju”, którego kierownikiem jest dr Przemysław Sołek z Katedry Biochemii i Toksykologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Projekt realizowany w partnerstwie Lider projektu:
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
Partnerzy:
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Celem projektu jest identyfikacja molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za synergistyczne działanie tych interwencji oraz wyjaśnienie, w jaki sposób wpływają one na neurobiologiczne procesy leżące u podstaw depresji. Szczególna uwaga zostanie poświęcona mechanizmom regulującym plastyczność neuronalną i synaptyczną, dynamikę komunikacji międzykomórkowej w mózgu oraz zdolność układu nerwowego do adaptacyjnej reorganizacji i przywracania prawidłowej funkcjonalności sieci neuronalnych.
Badania pozwolą również określić, w jaki sposób sygnały pochodzące z mikrobioty jelitowej oddziałują na procesy neurozapalne oraz szlaki sygnalizacji wewnątrzkomórkowej zaangażowane w regulację nastroju i odpowiedź na leczenie przeciwdepresyjne.
Wartość projektu: 1 888 800 zł
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Z przyjemnością informujemy, że Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 30 przyznało finansowanie na realizację projektu badawczego pt. „Osady ściekowe o zredukowanej zawartości metali ciężkich do produkcji bezpiecznych biowęgli wspierających zrównoważone zdrowie gleby i produktywność roślin” (Green-SSL). Za realizację działań badawczych po stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odpowiada dr hab. Izabela Jośko, prof. uczelni z Instytutu Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Projekt realizowany w partnerstwie Lider projektu:
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Partner projektu:
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Celem projektu Green-SSL jest rozwiązanie problemu zanieczyszczonych osadów ściekowych poprzez ich oczyszczanie za pomocą tzw. „zielonych rozpuszczalników” (cieczy jonowych i rozpuszczalników eutektycznych). Tak przygotowany materiał zostanie przekształcony w nanobiowęgiel, który dzięki unikalnym właściwościom ma potencjał do poprawy jakości gleby oraz wiązania niebezpiecznych substancji, takich jak związki perfluorowane (PFAS) czy ftalany. Nowatorskim elementem badań jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i metod uczenia maszynowego do optymalizacji składu biowęgla oraz przewidywania jego wpływu na środowisko.
Wartość projektu: 3 040 220 zł
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!