W dniach 18 i 19 września 2021 roku w Urszulinie i Poleskim Parku Narodowym w ramach „Lubelskich spotkań z Przyrodą” odbyło się „Pożegnanie żurawi”.

Wydarzenie rozpoczęło się  od porannego liczenia tych ptaków odlatujących z noclegowiska na swoje tereny żerowiskowe. W liczeniu wzięło udział ok. 30 osób. Doliczono się ok. 1200 żurawi opuszczających noclegowisko. W godzinach popołudniowych odbyło się natomiast liczenie żurawi zlatujących się na noclegowisko. Naliczono ok. 2100 żurawi powracających z miejsc żerowania.

Żuraw znajduje się w logo Wydziału Biologii Środowiskowej jak i w logo Poleskiego Parku Narodowego.

Wydarzeniu towarzyszył także festyn, podczas którego miały miejsce pokazy rękodzieła i sztuki ludowej z motywem żurawi.  W trakcie festynu odbyły się konkursy na danie z żurawiny, warsztaty zielarskie „Z żurawiego stołu”, warsztaty rzeźbiarskie „Jak wyrzeźbić żurawia” i rysunkowe „Jak rysuje się żurawia”.

Wydział Biologii Środowiskowej był jednym z partnerów wydarzenia. Była to także doskonała okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej i tematyki badawczej Wydziału.

Fot. Radio Lublin