W dniach 10-11 lipca 2021 r. odbyła się trzecia edycja Festiwalu „Otwartych Ogrodów” w Nałęczowie. Właściciele pensjonatów otworzyli swoje ogrody dla zwiedzających. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dr hab. Grażyna Zawiślak z Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa, dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni oraz dr Karolina Pitura z Instytutu Produkcji Ogrodniczej.

W ramach współpracy z właścicielami „Willa Samoniówka” zorganizowane zostały warsztaty, pt. „Kosmetyki ziołowe”. Celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie uczestników z asortymentem ziół o charakterze terapeutycznym i aromatycznym. Uczestnicy warsztatów wykonali między innymi mieszanki kosmetyczne na bazie pokrzywy, szałwii i cynamonu oraz siemienia lnianego.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. W ramach Festiwalu promowano wszystkie kierunki studiów realizowane na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, a zwłaszcza Zielarstwo i fitoprodukty oraz Ogrodnictwo.