Rozpoczynamy budowę Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym 16.02.2021 r., została podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie reprezentowanym przez Rektora, prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka a firmą Texom Sp. z o.o. z Krakowa, która zrealizuje ETAP 1A zadania – „Budowa Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno -Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii przy ul. Doświadczalnej 50, 20-950 Lublin wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu.”

 

Rektor, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk podkreślił, że jest to bardzo ważna inwestycja, która przyczyni sie do rozwoju zarówno  Uniwersytetu jak i lubelszczyzny. Wyraził również wdzięczność wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do powstania projektu.

 

Prof. dr hab. Iwona Janczarek powiedziała: "rozpoczynamy budowę inwestycji, która jest ściśle powiązana z unikatowym kierunkiem studiów hipologia i jeździectwo. Kierunek ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, mamy kadydatów z calłej Polski. Również szczycimy się tym, że jedna z naszych studentek jest wice mistrzynią w powożeniu. Jesteśmy jednym z dwóch ośrodków jeździeckich na lubelszczyźnie posiadających certyfikaty Polskiego Związku Jeździectwa."

 

Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, prof dr hab. Joanna Barłowska powiedziała: "Cieszy nas, że powstaje nowoczesny ośrodek, zwłaszcza, że kierunek hipologia i jeździectwo prowadzony jest przez najlepszą kadrę hodowców koni w Polsce, w zakresie jeździectwa i powożenia, ale też z hipoterapii."

Pani Dziekan podkreśliła, że z ośrodka będą korzystali pracownicy i studenci 4 kierunków: hipologia i jeździectwo, behawiorystyka zwierząt, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz zootechnika.

 

 

Przedstawiciel firmy Texom Sp. z o.o. powiedział: "Nie spodziewaliśmy się, że to jest tak ważna inwestycja, że jest to jedyny taki ośrodek w kraju". Dodatkowo zapewnił, że inwestycją zajmą się najlepsi profesjinaliści i dołożą wszelkich starań, aby realizacjia przebiegała bez problemowo i została ukończona w terminie. 

 

Etap 1A, obejmuje postawienie budynku oraz  infrastruktury – m.in. droga, parking. Wartość umowy wynosi 15 186 742,35 zł brutto, w tym dotacja ministerialna 14 500 000 zł. Termin zakończenia prac ETAPU 1A został przewidziany w maju 2022 r.
 

W skład obiektu wejdą m.in. kryta ujeżdżalnia, hipodrom, zwierzętarnia dla psów, alpak i osłów, nowoczesne centrum fizjoterapii dla koni oraz część hotelowa przeznaczona dla 40 zwierząt. Atutem ośrodka hipicznego dla regionu Lubelszczyzny będzie kryta ujeżdżalnia o powierzchnię powyżej 2 tys. m2, co umożliwi organizację zawodów międzynarodowych.

Powstanie jedna bryła trzyczęściowa, skonsolidowana. Budynek dydaktyczny z przeszklonymi ścianami, widokiem na ujeżdżalnię, stajnię, krytą karuzelę boksową, tor do galopu, hipodrom — czyli miejsce na zawody zewnętrzne, odbywające się na świeżym powietrzu. Ośrodek będzie miał powierzchnię ponad 5 ha.

Z ośrodka będą korzystać m.in. studenci kierunków hipologia i jeździectwo oraz pielęgnacja zwierząt i animaloterapia. Uczelnia posiada wysoko wyspecjalizowaną kadrą naukowo-dydaktyczną i jako jedyna w kraju prowadzi te unikatowe kierunki studiów dla studentów z wszystkich części Polski. Ośrodek Jeździecki będzie służył nie tylko jako baza naukowo-dydaktyczna dla studentów, ale także dla prywatnych hodowców, jeźdźców i wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny.

W Polsce Wschodniej do tej pory nie istnieje obiekt, który oferowałby tak szeroki zakres usług oraz pozwalał na organizację zawodów międzynarodowych. Organizowane tam będą wydarzenia nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla wszystkich entuzjastów zwierząt i aktywnego wypoczynku.

Fot. Maciej Niedziółka / DKiWA