Planowane zawieszenie programu publikowania Springer – komunikat WBN

 

Poniżej publikujemy treść komunikatu WBN z dn. 6.10.2020r. dotyczącego zawieszenia programu otwartego publikowania Springer:

 

Komunikat z 6 października 2020 o planowanym zawieszeniu programu publikowania otwartego Springer

Zgodnie z komunikatem z 9 czerwca 2020 r. finansowanie licencji krajowych jest na razie zabezpieczone do 15 listopada 2020 r.

W przypadku licencji krajowej Springer finansowanie obejmuje wyodrębnione koszty programu publikowania otwartego i zostało zabezpieczone w wysokości pokrywającej 1866 artykułów, co stanowi część proporcjonalną do okresu 10,5 miesiąca z całkowitej liczby 2133 artykułów zaplanowanych na 2020 r.

Niestety nie udało się jeszcze uzyskać dodatkowego finansowania, a liczba 1866 opublikowanych artykułów zostanie osiągnięta w programie już w najbliższych dniach ok. 9 października 2020 r. W tym momencie program publikowania Springer zostanie zawieszony.

W okresie zawieszenia system MyPublication nie będzie oferował bezpłatnej publikacji otwartej dla polskich autorów i bedą oni mieli wybór publikowania w modelu subskrypcyjnym lub w modelu otwartym na koszt autora (standardowy “open choice”). Program publikowania Springer zostanie ponownie uruchomiony przed końcem roku, jeśli uda się uzyskać odpowiednio szybko dodatkowe finansowanie z MNiSW.

Niestety Springer z powodów technicznych nie przewiduje na razie możliwości, aby artykuły opublikowane w okresie zawieszenia programu mogły zostać włączone do niego później. Więcej informacji o programie można znaleźć w informatorze oraz na stronie wydawcy.