Uroczyste otwarcie hybrydowej oczyszczalni ścieków w miejscowości Białka (Gmina Dębowa Kłoda)

Z przyjemnością informujemy, że zakończył się proces wdrażania największej w Polsce hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w miejscowości Białka gmina Dębowa Kłoda. Autorami koncepcji i projektu oczyszczalni są pracownicy Wydziału Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 24 września 2020 r. o godz. 11.30 odbędzie się uroczyste zakończenie I etapu projektu.

 

Koncepcja i projekt oczyszczalni pt. “Budowa hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacą w miejscowości Białka gmina Dębowa Kłoda” został opracowany przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: prof. dr hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego oraz pracowników Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji, przy współpracy z prof. dr hab. inż. Magdaleną Gajewską z Katedry Technologii Wody i Ścieków Politechniki Gdańskiej. Głównym projektantem oczyszczalni był mgr inż. Arkadiusz Malik z Firmy Projektowo-Wykonawczej Sanitmal z Lublina – również pracownik Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji.

 

Program wydzarzenia:
11.30 Otwarcie uroczystości w hotelu Polesie
13.00 Oroczyste otwarcie i przecięcie wstęgi na terenie oczyszczalni
13.15 Zwiedzanie inwestycji

Wyjątkowość oczyszczalni polega na naturalnych procesach oczyszczania ścieków, które zachodzą w środowisku naturalnym. Oczyszczalnia w Białce ma przepustowość 180 m3/d i będzie służyła do oczyszczania ścieków bytowych od lokalnych mieszkańców oraz turystów odwiedzających jezioro Bialskie.

Autorzy koncepcji i projektu są przekonani, że oczyszczalnia przyczyni się do skutecznej ochrony zasobów wodnych w zlewni jeziora Bialskiego. Obiekt może stanowić przykład, w jaki sposób można rozwiązać problem oczyszczania ścieków na podobnych obszarach w Polsce i na świecie. Nowoczesna oczyszczalnia będzie również doskonałym miejscem do prowadzenia badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych realizowanych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.  Wartość inwestycji to ok. 4 mln. zł.

 

 

 

informacje w mediach:

TVP 3 LUBLIN, 24.09.2020 r. 

TVP 3 LUBLIN, “Panorama Lubelska”, 25.09.2020 r., godz. 8.30 (czas od 08:54)

radio.lublin.pl, 24.09.2020 r.

lublin112.pl, 24.09.2020 r.

dziennikwschodni.pl, 24.09.2020 r.

kierunekwodkan.pl, 24.09.2020 r.