Język polski od kuchni – warsztaty kulinarno-krajoznawcze dla studentów zagranicznych UP w Lublinie

18 maja 2019 roku studenci zagraniczni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wzięli udział w warsztatach kulinarno-krajoznawczych w ramach projektu „Smaki Lubelszczyzny bez granic –  Tastes of Lubelszyzna without borders”. Projekt narodził się w Studium Języków Obcych Uniwersytetu Przyrodniczego i został zrealizowany przez  Panią mgr Ewę Badurowicz, wykładowcę języka niemieckiego i polskiego jako obcego we współpracy z Panią Mariolą Tarnowską, prezesem Fundacji Regionalia Lubelszczyzny oraz Panem mgr Danielem Opydą, wykładowcą języka angielskiego. W Studiu Kulinarnym „Sokowirówka” w Poniatowej pod kierownictwem kucharza Pana Jacka Jakubczaka studenci samodzielnie przygotowali lubelskie potrawy według otrzymanych na warsztatach przepisów: pierogi nowodworskie, pieczone pierogi z kaszą gryczaną oraz serem, pierogi z kapustą i grzybami, bigos z kapusty kiszonej, kapustę z grochem i śmietaną oraz żurek na wędzonce z jajkiem. Wszyscy pracowali z entuzjazmem i pełnym zaangażowaniem.

 

 

Po wspólnym gotowaniu odbyła się degustacja  przyrządzonych potraw. Nasi studenci okazali się znakomitymi kucharzami. Jedzenie było pyszne, o czym świadczyły puste talerze i półmiski oraz zadowolone buzie studentów.

 

 

Po części kulinarnej  uczestnicy odwiedzili Nałęczów, lubelskie uzdrowisko, gdzie podczas spaceru alejkami Parku Zdrojowego mogli zażywać świeżego powietrza, podziwiać piękno przyrody oraz dowiedzieć się paru ciekawostek o Nałęczowie.

 

 

Dzięki temu projektowi studenci poznali język polski od kuchni, a organizatorzy mogli zaprezentować i promować dziedzictwo kulinarne oraz najpiękniejsze zakątki naszej małej ojczyzny.

 

Było dużo konwersacji, radości i wyjątkowych doznań smakowych. Okazało się, że wspólne gotowanie łączy i likwiduje bariery językowe. Uczestnicy nawiązali nowe kontakty i zintegrowali się z grupą.

 

Projekt był objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego oraz Patronatem Radia Lublin.
Partnerem spotkań-warsztatów „Smaki Lubelszczyzny bez granic” jest Województwo Lubelskie.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

 

[ Galeria galeria ] 

Fot. Mariola Tarnowska