Dr hab. Aneta Strachecka, profesor uczelni o ogólnopolskiej akcji “Bee smart – ratujmy pszczoły”

Bee smart – ratujmy pszczoły – pod tym hasłem prowadzona jest wspólnie przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Fabrykę Cukierków "Pszczółka" kampania edukacyjna, która ma mieć zasięg długofalowy, polegający na prowadzeniu badaniań oraz budowie i propagowaniu hoteli dla pszczół. Nad akcją Patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Czy możliwy jest świat bez pszczół? Nie, gdyż pszczoły zapylają ok. 80 proc. roślin – stwierdza jednoznacznie dr hab. Aneta Strachecka, profesor uczelni z Zakładu Biologii Środowiskowej i Apidologii, apelując w mediach o ochronę wymierającej populacji. Podkreśla, że przyczynia się do tego zanieczyszczenie środowiska, nieprawidłowe stosowanie insekcydów i pescydów. Co więcej –  rozwój przemysłu oraz wielkie monokulturowe gospodarstwa zubażaja dietę tych owadów – żywią się one jednym rodzajem pyłku, przez co ich odporność w ostatnich latach spadła nawet o 60 %. W związku z czym, głównym zadaniem kampanii jest reaktywacja rodzin pszczelich, poprzez zakładanie własnych hodowli murarek ogrodowych – pszczół, które nie żądlą.

 

zdjęcie ze strony MRiRW

Rozmówczyni – wspólnie z Prezesem FC "Pszczółka" Robertem Rudnickim – wzięła udział w briefingu dla mediów, zorganizowanym przed gmachem Ministerstwa. Otwierając spotkanie Minister Ardanowski stwiedził: rolnictwo to nie tylko produkcja żywności, to troska o przyrodę, o bioróżnorodnocść, troska o waruki w jakich żyjemy i jakie chcemy zostawić następnym pokoleniom. Przedstawicielka Uczelni podkreśliła rolę dzikich pszczół – nie produkujących miodu, lecz wydajniejszych w zapylaniu od pszczól miodnych. Należy zaznaczyć, że na ministerialnym dziedzińcu również pojawiły się hotele dla murarek ogrodowych.
W akcję włączyli się aktywnie przedstawiciele biznesu i showbiznesu.

 

fotorelacja na stronie MRiRW
wywiady z prof. Strachecką na antenie TVP INFO, Wstaje Dzień, 8 maja 2019 r. (czas od 00:50:17)

TVP INFO DZIEŃ (czas od 00:41:40), 16 maja 2019 r.