Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

15 listopada 2018 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Jawor oraz Chóru Akademickiego. Wydarzenie wpisało się w kalendarz lubelskich uroczystości upamiętniających stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Pierwsza część koncertu pt. „ Nie zginęła”, miała charaktery patriotyczny. Opowiadała poprzez muzykę, śpiew, taniec i recytacje, burzliwą historię Polski, od Insurekcji Kościuszkowskiej przez Legiony Polskie we Włoszech. Następnie nawiązywała do okresu Księstwa Warszawskiego oraz powstań Listopadowego i Styczniowego, przez zrywy w Wielkopolsce i na Śląsku, aż do powstania Legionów Piłsudskiego i II Rzeczypospolitej.

 

 

Sala jak zwykle „pękała w szwach”, mamy wierną i wspaniałą publiczność zapewniającą dobrą atmosferę w czasie koncertu. Wśród przybyłych gości byli Prorektorzy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, który w imieniu Rektora pełnił rolę gospodarza, prof. dr hab. Halina Buczkowska, oraz prof. dr hab. Eugeniusz Grela. Przybyli również byli Rektorzy: prof. dr hab. Józef Nurzyński i prof. dr hab. Zdzisław Targoński, a także były Prorektor prof. dr hab. Krzysztof Gołacki.

 

 

 

Wojewoda Przemysław Czarnek przysłał piękny kosz kwiatów a jego osobę reprezentował Pan Zdzisław Podkański, pełnomocnik Wojewody do Spraw Kultury Ludowej, Rękodzieła Ludowego i Artystycznego.

 

Druga część koncertu była typowo folklorystyczna, w czasie której swój Jubileusz obchodził Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Jawor oraz Centrum Folkloru i Kultury Wsi Zbigniew Romanowicz. Minęło 40 lat od rozpoczęcia studiów na Wydziale Ogrodniczym oraz działalności w zespole, a także 25 lat kierowania Zespołem Pieśni i Tańca Jawor oraz całym Centrum Folkloru i Kultury Wsi.

 

 

W koncercie wzięły udział trzy grupy taneczne, grupa oldboi, liczna kapela oraz nasz chór. Koncertowi towarzyszyła zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi na Sulawesi w Indonezji.