Przedstawiamy projekty przygotowane przez nas z okazji tygodnia bibliotek

14/05/2021

Pandemia zmieniła wiele, ale nie wszystko. Biblioteka nadal jest otwarta i dostępna dla pracowników i studentów. Warto skorzystać zwłaszcza teraz, gdy zbliża się czas pisania prac dyplomowych. Jeśli ktoś pragnie zmienić otoczenie pisania, a także potrzebuje fachowej pomocy w zakresie wyszukiwania źródeł informacji naukowej (dostępu do wszelkiego rodzaju publikacji), niech uda się do Oddziału Informacji Naukowej w Bibliotece Głównej. Na I piętrze znajduje się przestronne Informatorium z komputerami, miejsce do pracy z własnym laptopem, WiFi, miłe panie, które służą pomocą, a także przestronny taras, na którym można złapać oddech od pisania pracy. Zapraszamy!

 

 

 


13/05/2021

W ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy Was na wirtualny spacer z książką.
Podążając za kolejnymi tytułami delektujcie się ich różnorodnością…
A potem zamieńcie kontakt wzrokowy na realny – z książką.
Życzymy miłych wrażeń. Zapraszamy i czekamy.

 

12/05/2021

 

Oddział Wolnego Dostępu do Zbiorów jest miejscem, gdzie można swobodnie poruszać się między przeróżnymi zagadnieniami ze świata przyrody, nauki i ludzkiej aktywności.
Bibliotekarz jest niczym przewodnik, który pomaga podczas tej wędrówki.
Nie raz, nie dwa musi wykazać się kreatywnością, pomysłowością a także sympatią do swojego zawodu.
Dziś prezentujemy namiastkę naszego bibliotecznego świata.
Jesteśmy tu dla Was! „Today, tomorrow, always”

11/05/2021

Zbliża się koniec semestru, upragniony odpoczynek już na horyzoncie, ale trzeba jeszcze stworzyć pracę dyplomową? Zewsząd słyszysz hasła: „książka”, „normy”, „artykuł naukowy”, „bibliografia”, „publikacje”? Bez obaw! Istnieje zakątek na stronie Uczelni, w którym odnajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i namierzysz potrzebne informacje. To zakładka „Zasoby”, która znajduje się na stronie Biblioteki. Dzięki niej dotrzesz m.in. do:  Katalogu Biblioteki, E-Czasopism, E-norm, Baz danych. Dzięki „Zasobom” stworzysz pracę semestralną bez wychodzenia z domu!

 


10/05/2021

Co można znaleźć w bibliotece oprócz książek, czasopism i zasobów elektronicznych?

Postanowiliśmy odsłonić naszym czytelnikom zaplecze pracy bibliotekarzy i pokazać jakie skarby znaleźliśmy podczas porządkowania i sprawdzania księgozbioru studenckiego.

Prace w Magazynie podręczników trwają już od kilku miesięcy i polegają na sprawdzaniu kolejności ustawień książek i dokładnym przeglądaniu każdego egzemplarza.

Podczas tej akcji, książki są oczyszczane z rzeczy pozostawionych przez czytelników. Roboczo nazwaliśmy je „znaleziska z książek”, podzieliliśmy na różne kategorie i sfotografowaliśmy.

To doświadczenie uświadomiło nam, że znalezione „skarby” świadczą o czymś pozytywnym, a mianowicie o tym, że nasz księgozbiór jest intensywnie wykorzystywany, potrzebny i „żywy”.

Pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzać książki przed oddaniem do biblioteki, żeby nie stracić czegoś ważnego np. dokumentu, ulubionej zakładki lub innego przedmiotu, z którym jesteście emocjonalnie związani, bo odnalezienie go może być dość trudne…

 

 

 


 

08/05/2021

Dawno, dawno temu… a tak naprawdę jeszcze zaledwie kilka lat temu studenci do napisania pracy dyplomowej musieli przydźwigać z biblioteki kilka kilogramów książek. Teraz wiele publikacji naukowych jest na wyciągnięcie zaledwie kilku kliknięć w domowym zaciszu! Biblioteka Główna UP idzie z duchem czasu i udostępnia pracownikom oraz studentom bazy, w których znajdują się potrzebne do napisania pracy naukowej książki, artykuły oraz inne publikacje. Wystarczy zalogować się do systemu HAN na stronie Biblioteki. Dzięki temu oszczędzamy czas i kręgosłup…