Widowisko historyczno-patriotyczne pt. “NIE ZGINĘŁA” przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca “Jawor”

W dniu 26.04.2018 r. Zespół Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, zorganizował koncert patriotyczny dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Widowisko miało charakter historyczno-patriotyczny pt. „Nie zginęła”.

 

 

Koncert został przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko zostało wyreżyserowane specjalnie dla najmłodszego widza, aby poprzez taniec i śpiew oraz piękno ludowych kostiumów przekazać wartości patriotyczne. Treści przedstawienia nawiązywały do burzliwej historii polskiego narodu, począwszy od Insurekcji Kościuszkowskiej przez Legiony Polskie we Włoszech. Następnie nawiązuje do okresu Księstwa Warszawskiego, powstania Listopadowego i Styczniowego oraz odnosi się do zrywów powstańczych w Wielkopolsce i na Śląsku, aż do powstania Legionów Piłsudskiego i II Rzeczpospolitej.

Program widowiska zawierał wiersze patriotyczne i tańce narodowe – Krakowiak (z kosynierami), Polonez Ogińskiego (Pożegnanie Ojczyzny), Mazury Ułańskie (z okresu Księstwa Warszawskiego), oberek i kujawiak oraz Tańce Śląskie i Wielkopolskie.

 

 

Dodatkowe konkursy dla najmłodszych były możliwością wykazania się wiedzą o kostiumach i historii Polski. Myślą przewodnią koncertu jest edukowanie i wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu i szacunku do bohaterów narodowych, jak również niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz historii Polski.