Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych

W dniu 15 kwietnia 2021 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Kół Naukowych, pt. Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt zorganizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Oficjalnego otwarcia obrad dokonał Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk. Uczestników oraz gości powitali również Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr. hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. uczelni oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Pełnomocnik Rektora ds. Studenckich Kół Naukowych, prof. dr hab. Marek Babicz. Sekcję tematyczną dotyczącą zagadnień szeroko rozumianego ogrodnictwa poprowadziła dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni. Studenci Koła Naukowego Ogrodników wzięli czynny udział w konferencji referując przygotowane wykłady o tematyce związanej z realizacją swoich pasji. Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu reprezentowali Studenci następujących kierunków studiów Zielarstwo i fitoprodukty, Zielarstwo i terapie roślinne, Architektura krajobrazu. Wygłoszone referaty zaprezentowane zostały na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i estetycznym. W ramach sekcji Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu przygotowane prezentacje ocenione zostały przez komisję konkursową w składzie: przewodniczący: dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni, członkowie: dr hab. Paweł Szot i dr Karolina Pitura. Komisja Konkursowa wyróżniła trzy wykłady:

I miejsce: Maciej Kołodziejczyk, Natalia Korcz: Ogławianie drzew, niewiedza czy celowe działanie? SKN Leśników

II miejsce: Magdalena Kowalska: Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) – spektrum działania na przełomie wieków, SKN Ogrodników

III miejsce: Aleksander Czech: Naturalne olejki eteryczne w codziennym zastosowaniu, SKN Ogrodników

Międzynarodowa Konferencja Kół Naukowych wspierana była przez Towarzystwa Naukowe, min. Sekcja Ogrodnictwa i Architektury objęta została wsparciem przez Polskie Towarzystwo Naukowe Ogrodników oddział w Lublinie. W ramach konkursu przeprowadzonego przez Komisję Konkursową PTNO, w skład której wchodziły następujące osoby: Przewodniczący: Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, oddział w Lublinie dr hab. Robert Gruszecki, członkowie: dr hab. Wojciech Durlak i dr hab. Grażyna Zawiślak. Komisja Konkursowa przyznała nagrody dla trzech osób za przygotowanie i wygłoszenie następujących wykładów:

I miejsce: Milena Sajnoga: Budowa i zastosowanie Hugelkultury w ogrodnictwie amatorskim, SKN Ogrodników

II miejsce: Jarosław Lech: Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – roślina o wielokierunkowym znaczeniu, SKN Ogrodników

III miejsce: Aleksandra Chrapek: Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) – roślina lecznicza odkryta na nowo, SKN Ogrodników

Streszczenia prezentowanych prac w ramach Międzynarodowego Sympozjum Studenckich Kół Naukowych wydano w formie e-książki. Konferencja, z uwagi na zagrożenie epidemiczne, przeprowadzona została w formie on-line. Sympozjum pozwoliło na prezentację aktywności badawczej młodych naukowców, wymianę poglądów, doświadczeń i praktycznej wiedzy na temat aktualnych zagadnień ogrodniczych.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów naukowych!